Přicházím opět s jednou rostlinou, která je krásná a pochopitelně i léčivá.
Parcha léčivá zvaná Maralí kořen.
I lidová pojmenování jsou zajímavá - Raponitka, Leuzen raponitka, Leuzen šustivá, Parcha světlicová nebo Saflor.
Svoje pojmenování získala díky tomu, že ji rádi ve své původní domovině na Sibiři konzumují jeleni. Konkrétně jeden druh, a to Maral. Je velmi dekorativní a dorůstá úctyhodných 130 cm výšky. S oblibou se pěstuje i na zahradách. Což dokazuje úvodní fotografie.
Je krásná i v dekorativních suchých vazbách. Je to rostlina na pěstování opravdu nenáročná. Roste jak na slunci, tak i ve stínu. A daří se jí i v obyčejné půdě. Kvete nádherně růžovými květy.
Sběr
Sbírají se jak listy, tak i kořen. Listy lze sbírat celoročně. Poté je sušíme. Kořen sklízíme až ve třetím roce života rostliny. To má nejvíce účinných látek.
Kořen se svojí účinností podobá a přirovnává k ženšenu.
Léčebné využití
Působí proti nespavosti, vyčerpanosti a únavě. Má dobrý vliv na paměť a nárůst svalové hmoty Čaj pomáhá při migrénách a snižuje hladinu cukru i cholesterolu. Pomáhá překonávat únavu při virových onemocněních, například při borelióze a mononukleóze. Zvyšuje koncentraci a má dobrý vliv na paměť.
Nálev
3 polévkové lžíce nasušených listů zalijeme 1 litrem vroucí vody a necháme 3 hodiny vyluhovat. Potom přecedíme a užíváme 1 polévkovou lžíci 3x denně před jídlem.
Odvar
1 polévkovou lžíci nasušených listů zalijeme 1/2 litrem vody a 1 minutu povaříme. Poté scedíme a užíváme 2x denně 1 šálek.
Tinktura
50 gr kořene maralu zalijeme 1/2 litrem 40-60% alkoholu. Necháme 3 týdny vyluhovat. Nezapomínejme lahví každý den protřepat Poté scedíme a užíváme 2-3x denně 30 kapek na lačno, aspoň 1/4 hodiny před jídlem.
Těhotné a kojící ženy a děti by neměly maralový kořen užívat v žádném případě. Neužívejte před spaním, můžete si snadno přivodit nespavost.
A dvě zajímavost na konec.
Pro muže - kořen maralu má i afrodiziakální účinky. Pro ženy - užívání má vliv na velikost poprsí.
Informace k článku jsem čerpala ze svých zápisků.