Dobrý den přeji příznivcům rostlin, které jsou nejen krásné, ale i léčivé.
Tato nízká a vlhkomilná plazivá trvalka dokáže v opravdu krátkém čase pokrýt celou zahradu. Poslední dobou je velice oblíbená i jako rostlina vhodná do truhlíků. Roste i divoce na lukách a v okolí potoků a rybníků.
Vrbina penízková - Lysimachia nummularia L. Lidové pojmenování je hadí bylina.
Sběr
Sbíráme ji v době květu a sušíme ji na vzdušném a stiném místě.
Léčivé účinky
Je účinná při zahlenění, průduškovém kašli, při akutním i chronickém ekzému, na rány, poranění, špatně hojící se rány, kožnívředy, svědivou pokožku.
Čaj
1 kávovou lžičku suché nebo 1 polévkovou lžíci čerstvé natě zalijeme 250 ml vroucí vody. Necháme vyluhovat 10 minut, potom scedíme. Pijeme 2 až 3 šálky denně.
Čaj ze žlutých kvítků
1 lžičku květů zalijeme 250 ml horké vody (asi 60 ° C) a necháme táhnout asi 5 minut. Je velice chutný, a když je ve skleněné konvici, tak je i na pohled hezký.
Obklad
Čerstvou nať rozdrtíme, aby pustila šťávu, třeba dřevěným válečkem. Nikdy ne kovovým. Přiložíme na bolavé klouby a převážeme obvazem. Necháme působit minimálně 2 hodiny (nejlépe přes noc).
Odvar
1 hrst čerstvé natě zalijeme 1/2 litrem studené vody. Necháme vařit 2 minuty, potom necháme 10 minut vyluhovat.
Používáme jako kloktadlo při aftech a krvácení dásní. Odvar je vynikající i pro sedací koupele.
Koupel při svědící pokožce
100 gr čerstvé rostliny zalijeme 2 litry vařící vody a pod pokličkou necháme táhnout 20 minut. Potom scedíme přímo do vany s vodou. Koupel by měla trvat alespoň 15 minut. Potom se bez otření zabalíme do županu a 1 hodinu odpočíváme.
Informace jsem čerpala ze svých zápisků.