„Jednání nejsou snadná, postup se vleče šnečím tempem. Jsem v kontaktu s Ministerstvem průmyslu a obchodu, konkrétně s panem náměstkem Ivanem Pilným, se kterým konzultuji e-goverment a dostupnost internetových a datových přenosů. Inspiraci hledáme především v pobaltských státech, které se mohou pochlubit velmi vyspělou infrastrukturou v dané oblasti. Doufám, že naše snažení dotáhneme do zdárného konce,“ uvedl na náš dotaz, zda se senioři a hendikepovaní dočkají levnějšího internetu, poslanec Roman Kubíček.
O stanovisko jsme požádali také Ivana Bartoše, předsedu pirátské strany, jejíž doménou je elektronický stát. Odpověď jsme ale neobdrželi.
Podle regulátora trhu – Českého telekomunikačního úřadu, by se mohly ledy pohnout s příchodem čtvrtého operátora, který bude vybrán ve výběrovém řízení, s jehož vyhlášením se počítá letos na podzim. „Jsme přesvědčeni o tom, že příchod čtvrtého operátora by na trhu služeb pro rezidentní zákazníky nastartoval skutečnou soutěž, která by příznivě ovlivnila i ceny těchto služeb,“ potvrdil Martin Drtina z ČTÚ.
Současní operátoři tvrdí, že pro seniory mají už nyní speciální balíčky a slevy, které mohou využívat.
„Nabízíme například měsíční slevu 100 korun, pokud si od nás zákazník pořídí i mobilní tarif. Nyní u příležitosti spuštění nové technologie nabízíme také akční slevu sto korun, která platí po celou dobu trvání závazku. Zmiňované slevy se dají sčítat, a všichni zákazníci včetně seniorů tak mohou mít měsíční paušál za internet prakticky poloviční. Další slevu nad rámec státního příspěvku nabízíme také držitelům ZTP,“ uvedla Lucie Jungmannová, mluvčí O2. Vodafone nabízí pro osoby se speciálními potřebami zvýhodněný tarif s neomezeným voláním, SMSkami, s 10 GB dat a s 1000 minut volání do zahraničí.
Datové tarify jsou v České republice v porovnání s ostatními evropskými zeměmi dlouhodobě jedny z nejdražších. Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková v minulých dnech vzbudila v médiích rozruch svým výrokem, že Češi mají drahá data proto, že si je nekupují, ale připojují sek bezdrátovým wi-fi sítím. Vybudování mobilních sítí podle ní stálo operátory miliardy korun a data jsou drahá, protože je využívá jen malá skupinka lidí.
Aspoň malou „náplast“ za vysoké ceny mobilních služeb přinese dnešní rozhodnutí vlády, která schválila návrh změny zákona o elektronických komunikacích, jež má přinést zkrácení doby převedení čísla při změně mobilního operátora na dva dny místo současných deseti. Přechod k jinému poskytovateli mobilních služeb by podle novely bylo možné uskutečnit také bez nutnosti kontaktovat stávajícího operátora. V současnosti platí lidé v případě změny operátora stávajícímu 20 procent z ceny, která jim ještě zbývá do data, kdy smlouva skončí. Novela počítá s tím, že v případě ukončování smlouvy na dobu určitou by zákazníci po třech měsících trvání smlouvy nehradili nic.