Šperky by měly jít jednou za dva roky "na preventivní prohlídku"
Náušnice z bílého zlata s bílými mořskými perlami. Foto: Esterstyl

Šperky by měly jít jednou za dva roky "na preventivní prohlídku"

27. 1. 2019

Sebedražší šperk časem ztratí své kouzlo, pokud mu nevěnujeme potřebnou péči. K nejchoulostivějším kamenům patří smaragd, topaz, jantar i perla. Když ale šperkům dopřejeme pravidelné ošetření u klenotníka, odmění se nám krásou i bezchybným leskem.

Je celkem přirozené, že oblíbené šperky, které nosíme dlouhodobě, se v průběhu let lehce poničí. Nejvíce trpí vzácné kameny, jako je smaragd, topaz nebo Aquamarín, které jsou náchylné k poškrábání, a také většina kamenů organického původu, například perly, jantar či přírodní korály, těm vadí laky na vlasy a parfémy.

"Jejich jedinečné kouzlo ale dokážeme zachránit, když dostatečně velký kámen přebrousíme a pak jej znovu zasadíme. Kámen se přebroušením plošek oživí, protože do něj znovu může lépe vstupovat světlo a má tak celkově vyšší třpyt,“ vysvětluje zlatník Marek Odstrčil. Zároveň dodává, že ze vzácných kovů je k poškrábání nejméně náchylná platina. „Platina nikdy neoxiduje, šperky nezčernají, nezešednou, navíc je pevnější než zlato, takže kameny v ní zasazené perfektně drží a nevypadávají.“ Možná i proto popularita platiny v posledních letech stále stoupá…  

Před návštěvou termálů šperky raději odložte
A při jakých lidských činnostech šperky nejvíce trpí? Především při těch, kdy hrozí jejich poškrábání. Proto bychom je měli vždy sundat, pokud se chystáme vykonávat těžší fyzickou práci, míříme do posilovny nebo třeba zlézat skály. Šperkům ale nesvědčí ani kontakt s popelem, prachem, či pískem. Proto je lepší sundat si prstýnky, když se chystáme na zahradní práce, a to i v případě, že jsme zvyklí nosit pracovní rukavice. Šperky mohou poškodit také některé chemické látky, které naruší (někdy i nenávratně) jejich povrch. „Hlavně bychom měli být opatrní při práci s barvami, oleji nebo nátěrovými hmotami. Také časté máčení prstýnků ve vodě s detergenty při mytí nádobí nebo ručním praní vzácným kovům a kamenům moc neprospívá. Ovšem málokdo ví, že i tak nevinná zábava, jakou je návštěva termálního koupaliště, může šperk poničit. Zlato, zejména žluté 14karátové, může ve vodě plné chemických sloučenin zoxidovat,“ upozorňuje Ester Engelová, která se věnuje výrobě autorských šperků.  

Prevence jednou za dva roky
Také o stříbře je známo, že rádo časem oxiduje a je choulostivé, proto je vhodné nechat si stříbrné šperky pravidelně odborně přeleštit, anebo třeba matovat. Speciální péči pak vyžadují drobounké diamanty zasazené do starších šperků. Ty totiž drží jen na mikro zrnkách, která bývají často poničená, a při ultrazvukovém čištění, které se u šperků používá, mohou vypadávat. "Tady je na místě speciální ruční čištění. Každopádně – vlastníte-li šperk, ke kterému máte vztah, a chcete-li jeho krásu uchovat po dlouhá léta, měli byste s ním zajít jednou za dva roky na „preventivní prohlídku“ ke klenotníkovi. Ten šperk nejen odborně vyčistí, ale navíc zkontroluje i usazení kamenů,“ uzavírá zlatník Marek Odstrčil.

móda
Hodnocení:
(5 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 5. týden

Co dělají celebrity, když nepracují? Čím se baví? Koníčky slavných, to je téma kvízu tohoto týdne.

AKTUÁLNÍ ANKETA