1. Odpočívejte
Na nemoc pomáhá hlavně důkladný odpočinek, nejlepší je zkrátka nemoc „vyležet“. Zalezte si pod peřinu, zapomeňte na stres a hodně spěte. Nejlépe se odpočívá ve vyvětraném prostoru a zvlhčeném vzduchu, který pomůže od bolesti a škrábání v krku.
2. Pijte
Aby se organismus uzdravil, potřebuje dostatečnou hydrataci, nezanedbávejte pitný režim. Kromě teplého čaje vám může pomoci i pití studených nápojů, které zmírňují otoky v krku. Vynechte příliš horké, sladké, kyselé a perlivé nápoje, které vás mohou dráždit. Při bolesti v krku lze kloktat například slanou vodu (rozpusťte jednu čajovou lžičku v 250 ml vlažné vody), nebo si udělejte nálev z fenyklu či lékořice. Před použitím je ale nechte zchladnout na pokojovou teplotu.
3. Zkuste bylinky a podpořte imunitu
Přirozeným pomocníkem při nachlazení mohou být různé bylinné nálevy a čaje. Zkuste například zázvor, lékořici nebo šalvěj. Účinné mohou být také lístky konopí. „Nálev z konopných lístků má antibakteriální účinky,“ říká odborník na konopí Jiří Stabla. Imunitu podpoří také ovoce, zelenina, ořechy, semínka, oleje, bylinky a koření. Dopřávejte si čerstvé šťávy z ovoce, zejména z toho s vysokým obsahem vitaminu C, jako jsou různé citrusové plody.
4. Kvalitně jezte
Do jídelníčku zařaďte brokolici, kapustu, květák, borůvky, potraviny s omega-3 mastnými kyselinami, panenské oleje nebo česnek, ale třeba také loupané konopné semínko, které je bohaté na esenciální mastné kyseliny včetně omega-3, které podporují správnou funkci celého organismu. Vyhněte se naopak mléčným výrobkům. A uvařte si česnečku, dokáže udělat divy.
5. Myslete pozitivně
Využijte dny v posteli a koukněte se třeba na film, který už dlouho odkládáte, nebo se začtěte do knížky.