České státní občanství by si většina Čechů ponechala, ale jako další vyvolené země se jí na paty tlačí Velká Británie a Švýcarsko. Vyplývá to ze závěrečné zprávy z průzkumu o národní identitě, kterou zveřejnila agentura Donath Business & Media (DBM).
Téměř polovina respondentů uvedla jako hlavní důvod, proč by si zvolili občanství jiné země než České republiky, že ve vybraném státě je lepší politická situace. Pro 90 % respondentů je největším zdrojem obav nárůst korupce ve společnosti. V těsném závěsu je pak velkým strašákem nezaměstnanost.
„Výsledky průzkumu nastavují české společnosti zrcadlo a nikoliv pokřivené,“ řekl Martin Jan Stránský, politik, lékař a vydavatel časopisu Přítomnost, který průzkum inicioval. „Jde o pohledy, které vyváženě reflektují klady i zápory současného stavu v naší zemi. Otázka české národní identity je velmi důležitá,“ zmínil Stránský.
Jak opravdové je naše češství? Jsme hrdí na svou vlast, nebo se za ni stydíme? Kdy se v nás probouzejí vlastenecké emoce nejčastěji? Nevytahujeme vlajky náhodou jen při triumfech našich sportovců a na státní svátek leží ladem? Ruku na srdce, kdo z nás si ji na ně klade, když zazní státní hymna?
„Z průzkumu vyplynulo, že Češi se za svou zemi sice nestydí, ale při výběru odpovědi, která by nejvíce vystihla jejich vztah k vlasti, uvedli respondenti na prvním místě (55%), že Česko má nespolehlivé politiky a až někde v půli celé škály výroků se krčí (12%) ten, že jsme země, ve které chtějí žít. Vlastenecké cítění zřejmě není naše silná stránka nebo se už v dnešním světě nenosí. Škoda,“ uvedl Michal Donath, ředitel DBM.
Které občanství byste chtěli? (%)
Česko 13.2
Velká Británie 11,4
Švýcarsko 9,6
USA 9,0
Francie 6,6
Kanada 5,8
Německo 5,4
Austrálie 5,2
Švédsko 4,6
Norsko 4,1
Nový Zéland 3,6
Rakousko 2,7
Itálie 2,3
Španělsko 2,2
Finsko 2,1
Nizozemí 1,7
Japonsko 1,5
Slovensko 1,4
Dánsko 1,4
Irsko 1,2