Koncert k výročí založení republiky
Foto: autorka

Koncert k výročí založení republiky

17. 10. 2018

V Severočeském divadle v Ústí nad Labem se konal dne 9. října 2018 koncert k výročí založení republiky, který pořádala agentura mého syna (Michala Maška) ve spolupráci s Ústeckým krajem. Účinkovali také I. Ardašev, I. Svobodová, M. Formáček a orchestr Severočeského divadla.

Dostala jsem od svého syna vstupenky na koncert k výročí založení republiky, který se konal 9. října 2018 v Severočeském divadle v Ústí nad Labem. Byl  to jeden z mála koncertů, kde účinkuje jako virtuos a nepůsobí pouze jako moderátor a pořadatel. Jako klavírního partnera si vybral brněnského kolegu Igora Ardaševa, s nímž často spolupracuje i ve svých dalších projektech, především kvůli jeho uměleckým kvalitám, profesionalitě a preciznosti.

program-1.jpg

Do první části Michal vybral skladby od B. Smetany z cyklu Má vlast, a to symfonické básně Vyšehrad a Vltava v úpravě pro čtyřruční klavír. Jelikož nebyly psány původně pro klavír, vyskytovala se tam místa (a nebylo jich málo), kde se prsty obou hráčů setkávaly na dvou centimetrech a museli dlouho zkoušet a improvizovat, aby mohli hrát, aniž by došlo ke kontaktu. Nejvíce mě udivilo, jak oba obraceli listy partitury, Když jsem se syna ptala, proč si na otáčení nepozval "obraceče not", vysvětlil následovně: "Ještě aby se tam motal někdo další! Myslíš, že jsme to původně neplánovali? Nejde to, nevešel by se tam."

V druhé části, kde zazněly Slovanské tance od A. Dvořáka, tento problém nenastal, poněvadž existují dvě verze, orchestrální a klavírní. Aby bylo představení zajímavější, Michal ve spolupráci s dirigentem Milošem Formáčkem pojali zpracování takto: " Ve vzájemném dialogu se doplňují čtyřruční klavír s  orchestrem v doposud nerealizované konfrontaci autorovy klavírní verze s orchestrální partiturou. "

Ještě dodávám, že úvodním slovem a uměleckým přednesem vystoupení doplnila herečka Ilona Svobodová.

Hodnocení:
(5.1 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Ilona Kolářová
Děkuji za komentáře. Ze syna mám skutečně radost.
Eva Mužíková
Ilono, určitě jsi pyšná máma, gratuluji oběma. Syn má velmi milý úsměv.....
Alena Tollarová
Taky mě napadlo, že by to chtělo pár hýbacích obrázků. Jdu na poslech a úspěch Tvému synovi i Tobě jako právem pyšné mamince upřímně přeji.
Jiřina Votavová
Ilono, Tvému synovi gratuluji a v životě přeji hodně a hodně úspěchů a radostí. ♥
Dana Kolářová
Klobouk dolů.
Hana Rypáčková
To máš z něho jistě radost...Nádhera...
ivana kosťunová
Tím videem to získalo
Věra Ježková
Ilonko, velké blahopřání. Klavír taky miluju. :-)
Ilona Kolářová
Děkuji za komentáře, Borku, přidala jsem do složky videa krátký "záznam o koncertu" z YouTube. Dají se tam vyhledat i sestřihy z vystoupení např. Michal Mašek s Janem Přeučilem, atd.
Alena Vávrová
Také blahopřeji, Ilonko, navíc klavírní hudbu miluji.
Libor Farský
Blahopřeji, Ilonko. Zvukový záznam by nebyl?
Zuzana Pivcová
Úžasný zážitek. Krásná hudba a ještě k tomu vlastní syn....Ilono, to málokdo zažije. Díky.