Vyzkoušejte jeden z receptů nové knihy, který chutná zahřeje teď na podzim. Karolína také v těchto dnes spustila kuchařský blog Radost podle Karolíny.
"Na dršťkové polévce mi od dětství vadí snad všechno – od názvu až po ty podivné bílé věci, co v ní plavou. Paradoxní přitom je, že mi opravdu chutná! Ráda si dám pár lžic lahodné oranžové tekutiny, ale musím si odmyslet, z čeho ta polévka vlastně je… Zjistila jsem, že je to asi ženská záležitost, jsme prostě citlivky," říká novinářka, písničkářka, matka tří dětí a autorka čtyř kuchařek.
A tak jednoho dne Karolína objevila „dršťkovku“ z hlívy ústřičné. Tato proslulá a zdravá houba dokáže vykouzlit stejně lahodnou polévku bez použití jediné dršťky. "Proto je vynechávám i z jejího názvu. Škoda si kazit tu dokonalou chuť něčím tak přízemním," dodává Karolína Kamberská.
Suroviny:
2 lžíce sádla
2 cibule
2 plátky slaniny
300 g hlívy ústřičné sůl a pepř
3 lžičky sladké papriky, špetka pálivé papriky
3 brambory typu C
3 stroužky česneku
100 ml sladké smetany
2 rovné lžičky sušené majoránky, čerstvá majoránka, případně petrželka
Postup:
1. Sádlo si rozpusťte v kastrolu, cibule nakrájené na kostičky v něm opečte dosklovita. Pokud nemáte sádlo rádi, použijte klidně máslo nebo olivový olej. Mezitím nakrájejte slaninu na malé nudličky a přihoďte ji k cibuli, promíchejte. (Můžete jistě udělat i vegetariánskou variantu – v tom případě jen vynechte slaninu a jako tuk použijte olivový olej, polévka bude trochu jiná, ale pořád velmi lahodná.) Pak přidejte hlívu, kterou jste očistili a pokrájeli na kousky o hraně asi 4 cm. Nechte hlívu opékat 5 minut. Poté osolte, opepřete, přidejte obě papriky a ještě chvilku opékejte.
2. V mezičase oškrábejte brambory a pokrájejte je na menší kostky. Přihoďte je k hlívě, ještě minutku opečte a zalijte litrem vody. Přiklopte pokličkou a nechte 20 minut vařit.
3. Nakonec vmíchejte smetanu, česnek a sušenou majoránku (tu rozemněte mezi prsty, víc se rozvoní) a nechte už jen přejít varem. Polévku ochutnejte a případně dosolte. Zakryjte ji pokličkou, vypněte, nechte pár minut odstát a podávejte. Na talířích ještě ozdobte čerstvou majoránkou.
TIP: Použijete-li brambory typu C, které mají hodně škrobu, polévka se vám zahustí dostatečně i bez mouky. Pokud budete mít méně škrobovité brambory, můžete do smetany před přidáním do polévky rozmíchat lžíci hladké mouky. V tom případě nechte polévku i s moukou ještě 10 minut provařit.