Ministr zdravotnictví Leoš Heger zmírnil platnou prohibici na prodej tvrdého alkoholu. Na trh mohou lahve vyrobené před rokem 2012 a ty, které budou mít "rodné listy".
Pravidla platí pouze pro uzavřené lahve. Ty otevřené je nutné zlikvidovat, jedinou výjimkou budou raritní kořalky, ovšem otestované certifikovanou laboratoří. „Předpokládáme, že se bude jednat zejména o lahve s velmi drahým alkoholem. Tyto testy si budou platit sami prodejci,“ řekl Heger.
Na získání rodného listu pro uskladněný alkohol, který nesplňuje podmínku své výroby před rokem 2012, budou mít prodejci 60 dní. Pokud se tak nestane, bude nutné takový alkohol zlikvidovat, avšak v některých případech bude možné požádat si u ministerstva financí o navrácení daně.
„Ministerstvo financí připravuje pravidla, jak postupovat v případě, že budou muset být zlikvidovány lihoviny, které nebudou mít doklad o původu lihu, a přitom budou mít všechno ostatní legální,“ uvedl Heger.
Prohibice neboli úplný zákaz prodeje tvrdého alkoholu s více než 20 procenty v Česku platila od 14. září. Vláda k tomuto kroku sáhla kvůli vlně otrav metylalkoholem, dosud na ni zemřelo 26 lidí.
Ministr rovněž zmínil, že takto omezený prodej alkoholu bude v platnosti několik měsíců, během kterých se upraví legislativa. „Na českém trhu se také stále pohybuje okolo 15 tisíc litrů závadného alkoholu,“ upozornil Heger.
Ten také připomenul, že Češi jsou ve spotřebě alkoholu 4. na světě. Podle propočtů rezortu také převažují náklady státu způsobené pitím alkoholu nad jeho příjmy ze spotřební daně. Ministerstvo se chce v budoucnu výrazně zaměřit především na nalévání alkoholu dětem.
Heger také připustil, že v souvislosti s novými opatřeními a povinnostmi výrobců by mohlo dojít k navýšení cen lihovin.
V restauracích budou na bezpečnost alkoholu dohlížet opakované kontroly hygieniků. Ministerstvo také na svých stránkách zveřejní seznam nejčastějších dotazů k současné situaci s jejich odpověďmi, aby si zájemci mohli snadno informace dohledat.