Vím, že příběhů naší republiky je už zde hodně publikováno, vlastně nevím, jestli jsem svůj příběh vhodně zařadila, ale nedá mi to, abych se s Vámi o svůj nedávný zážitek podělila.
V sobotu 6. října 2018 uspořádalo město Boskovice v rámci rodinné politiky zájezd pro seniory do Hodonína, Brezové pod Bradlom a Šaštína.
V Hodoníně jsme společně navštívili Masarykovo muzeum - základním motivem expozice je zde cesta celým jeho životem.
T. G. Masaryk se zde narodil 7. března 1850. Pocházel z chudých poměrů, takže do nižší reálky jej rodiče poslali až po přímluvě tamního děkana, který je upozornil na chlapcovo nadání. Nějaký čas se učil zámečníkem a kovářem, pak nastoupil na gymnazium v Brně a studia dokončil ve Vídni, kde začal studovat i na filosofické fakultě...
A po letech v exilu se vrátil do vlasti až v 68 letech jako v nepřítomnosti zvolený československý prezident...
V muzeu jsme se dověděli mnoho a mnoho nových zajímavostí, zhlédli zajímavá videa i dobové fotografie, tak jako nás velmi zaujalo i celé hezké historické centrum města.
Po přestávce na oběd jsme odjeli do Brezové pod Bradlom k mohyle M. R. Štefánika, který je považován spolu s T. G. Masarykem a E. Benešem za zakladatele Československa.
4. května 1919 při cestě domů z Itálie zahynul při leteckém neštěstí ve věku 38 let.
Na hoře Bradlo má pomník, který se tyčí nad městem Brezová pod Bradlom na západním Slovensku. Spolu s posádkou zříceného letadla je zde pochován.
Celý zájezd jsme ukončili na poutním místě Šaštín - Stráže a zde si prohlédli jednu z nejvýznamějších bazilik na Slovensku. Celým zájezdem nás provázel obětavý profesor pan PhDr. Josef Pross, který všechny účastníky zaujal svými velikými znalostmi a výstižnými komentáři...
Za několik dní bude naše vlast slavit svoje 100 výročí vzniku. Je to velmi dlouhá doba, v které se událo mnoho věcí jak dobrých tak horších.
Ale my všichni musíme být vděčni zakladatelům naší vlasti za nynější klidnou dobu, v které teď můžeme většinou klidně a spokojeně pracovat, cestovat a ve vzájemném porozumění a toleranci i žít...
P.S.: Závěrem se omlouvám za ne úplně kvalitní fotografie i když si je na svém programu dokáži upravit, tak když je do článku přenáším, tak bohužel se mi vždy přenesou jen v původní podobě a skutečně nevím kde dělám chybu...?