Zajímá vás, jak se vařilo za první republiky, před sto a více lety, či dokonce za dob zřejmě nejslavnější české kuchařky a buditelky Magdaleny Dobromily Rettigové? O tom pojednává náš gastronomický seriál Jak vařily naše prababičky, v němž budeme uvádět zajímavé historické recepty.
Už od časů faraonského Egypta je celer vyhlášeným prostředkem povzbuzujícím potenci, moderní věda ale zjistila, že má kromě toho také celou řadu dalších příznivých účinků. Obsahuje několik druhů éterických olejů, které mají protibakteriální a protizánětlivé účinky. Konzumace proto pomáhá zejména sliznicím trávicího traktu (od úst až po střeva), likviduje záněty ledvin a močového ústrojí, dokonce chrání před chřipkou, rýmou a dalšími infekcemi dýchacích cest. Snižuje také krevní tlak i hladinu krevního cukru. Kromě toho celer obsahuje vitamíny skupiny B, které jsou důležité pro játra, nervovou soustavu a stav pokožky.
Tak by se ve výčtu příznivých účinků celeru dalo pokračovat velmi dlouho – lékaři jej považují za jednu z nejzdravějších zelenin. Pro mnoho lidí však představuje problém jeho chuť. Podívejme se tedy, jak si konzumaci celeru zpříjemňovali naši předkové za časů staré monarchie.
Celerový salát
Vypraný a oloupaný celer vaříme v osolené vodě, dokud nezměkne (vodu pak lze použít pro výrobu polévky – například bramborové). Měkký celer nakrájíme na tenké plátky, polijeme octem smíchaným s trochou celerového vývaru, lžící oleje a dvěma až třemi lžícemi bílého kyselého vína. To pak okořeníme tlučeným pepřem. Tento salát se podával nejčastěji ke zvěřině.
Ingredience
1 až 2 celery
3 až 4 lžíce octa nebo kyselého vína
1 lžíce oleje
pepř
Celerový sladký salát
Dva středně velké nedřevnaté celery oškrábeme dočista, krátce omyjeme ve studené vodě, v hrnci zalijeme osolenou vodou s 2 dkg másla a vaříme do měkka (tj. asi půldruhé hodiny). Celer pak necháme vychladnout a ostrým nožem nakrájíme na tenké plátky. Ty položíme na salátovou mísu a lehce posypeme práškovým cukrem. Stejným způsobem pak přidáváme další vrstvy celeru a cukru, dokud nespotřebujeme uvařený celer.
Pak vezmeme asi 6 lžic vody, v níž se celer předtím vařil, v hrnku k ní přidáme 5 až 6 lžic vinného octa (možno nahradit kyselým vínem), 4 kapky polévkového koření, jednu lžíci stolního salátového oleje, lžičku soli a dobře promícháme. Tuto směs pak nalijeme na salát na míse a necháme asi dvě hodiny odležet. Salát pak ještě můžeme posypat tlučeným pepřem.
Takto je možné si konzumaci celeru zpříjemnit, současně ale touto úpravou přicházíme o řadu účinných látek. V zájmu zdraví proto není od věci si během přípravy občas kousnout i nějakého toho plátku syrového celeru.
Ingredience
2 celery
1 lžička soli
2 dkg másla
1 dkg práškového cukru
4 lžíce vinného octa
4 kapky polévkového koření
1 lžíce stolního oleje
tlučený pepř