Motýli jsou krásná ozdoba krajiny. Ne nadarmo se jim říká létající drahokamy
FOTO: Stefan Lefnaer pro wikimedia.org

Motýli jsou krásná ozdoba krajiny. Ne nadarmo se jim říká létající drahokamy

6. 8. 2018

Přátelé,
myslím si, že všichni máme rádi přírodu a obdivujeme to, co je na ní tak úžasné. Květiny, louky plné květin a motýlů. Ale bohužel s přeměnou naší krajiny se právě oni ztrácejí. Motýli jsou doslova vyhnáni. A kvůli čemu? A z jakého důvodu?

A přitom důvod, jak vrátit létající drahokamy zpět, je tak prostý a jednoduchý.Stačí se jen rozhlédnout kolem sebe. Lidé ve snaze o vytvoření moderní krajiny zapomněli, že právě motýli potřebují květiny a ne jen super sestříhanou trávu. A okolo cest zbytečně vysazujeme jen a jen křoviny a udržujeme perfektně upravené travní porosty. Obzvlášť markantní jsou - náspy, příkopy a stráně okolo dálnic a dalších veřejných komunikací.

Nedávno jsem se dočetla o květině, co se jmenuje kokrhel větší. A právě ona umí skutečně zázraky.

Je to květina, která se sice řadí mezi  tzv. parazitické, ale umí jednu důležitou věc - omezí růst trávy. Ano, porosty travin stále rostou, ale už nejsou tak dominantní a agresivní. A proto díky této rostlině se začnou v okolí rozrůstat  květiny, které lákají hlavně motýly a krásně a bohatě kvetou. Možná, že by stálo za to, se nad tím zamyslet . A ne jen do nekonečna sekat trávníky právě v těchto místech.

Tuhle květinu určitě zná každý, kdo občas zavítá tam, kde nejsou okolo komunikací všeho druhu jen ty dokonale upravené trávníky.

Stejně nemají šanci být stále zelené. A právě teď v tropických vedrech, co u nás v současné době převládají.

Letos jsem měla možnost se s kokrhelem setkat, ale tam, kde kvetl, jsem nemohla zastavit. A proto ani vyfotografovat. Viděla jsem ho totiž kvést u jedné rychlostní silnice.

Kresbu k článku jsem stáhla ze stránky Wikipedie.

Přeji vám všem pěkné, i když trochu horké letní dny.

Hodnocení:
(5 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
Chcete si na zahradu přivolat motýly? Zasaďte si "motýlí keř" - jinak se mu také říká letní šeřík. Ten láká motýli a je to opravdu nádherná podívaná. Je to trvalý keř, na podzim se musí dost ostříhat, na jaře vyraší nové větve.
Alena Tollarová
Myslela jsem, že článek bude o motýlech. Kokrhel znám jen jako nějakou podivnou pokrývku hlavy. A je fakt, že co do druhů i barev motýlů ubylo. Všímám si toho hlavně od té doby, co se za nimi honím s foťákem. Jásám už když vidím kdysi obyčejného žluťáska.
Jana Šenbergerová
Všimla jsem si, že je motýlů čím dál tím míň, a to dokonce i na lesních a horských loukách. Letos ve výskytu vedou bělásci. Ty je vidět všude. O to víc mě vždy potěší krásné fotografie motýlů tady na íčku. To si vždycky pomyslím: "A přece létají". :-)
Blanka Macháčková
V Singapuru ve 2 hodiny ráno stříkají insekticidy proti hmyzu a ve 3 h dovážejí motýly z Malajsie. Tak nám to alespoň říkala průvodkyně. Buďme rádi, že máme ještě nějaké přirozenou cestou. I když to jsou přeměněné housenky. Každé připomenutí udržení rovnováhy žp je fajn.
Zuzana Pivcová
Ta spojitost s motýly je zvláštní. Je pravda, že jich v přírodě viditelně ubývá. Vlastně nejvíc motýlů vidím na výstavě v pavilonu Fata morgana v trojské botanické zahradě. A tam je mi jich líto, protože mnozí už umírají. Díky za zajímavý článek.
Věra Ježková
Netušila jsem, že kokrhel je kytka. Když jsem byla malá, říkala babička o některých ženách, třeba ve filmech pro památníky, že mají na hlavě kokrhel. Motýly nemám ráda, stejně jako jiná zvířátka, která mají křídla.
Elena Valeriánová
Kokrhel ... asi neznám. Hezký a zajímavý článek, je vidět, že to není jen opis z nějaké knihy. Mám ráda, když jsou tady autorské články.