Klíšťovou encefalitidu si můžete přinést i z vlastní zahrady
Ilustrační foto: pixabay.com

Klíšťovou encefalitidu si můžete přinést i z vlastní zahrady

8. 6. 2018

Spojovat si nákazu klíšťovou encefalitidou pouze s pobytem v lese je jeden z mýtů, který klíšťata provází. Klíšťata se ovšem běžně vyskytují v městských parcích, na zahradách i zatravněných hřištích. Klíšťová encefalitida patří mezi závažná infekční onemocnění, postihuje nervový systém a může zanechat dlouhodobé následky.

Mýtus: Zahrada není les, u domu mi žádné nebezpečí od klíšťat nehrozí
Fakta: Na skutečnost, že klíšťata se běžně vyskytují i v městské zástavbě, každoročně upozorňují hygienické stanice, které monitorují výskyt těchto roztočů ve městech. Odborníci upozorňují, že klíšťata se mohou vyskytovat i na zahradách, zejména v místech, kde je vyšší tráva nebo nahromaděné listí. Správnou péčí o zahradu je možné minimalizovat výskyt klíšťat na vlastním pozemku – doporučuje se pravidelné sekání trávy i oddělení stinných zarostlých částí zahrady od trávníku pomocí kamínků.

Mýtus: Jsem dospělý člověk v celkově dobré kondici a nebývám nemocný. Klíšťová encefalitida by u mě proběhla bez následků.
Fakta: Klíšťová encefalitida může postihnout každého bez ohledu na věk a mnohdy zanechává doživotní následky. U osob starších 55 let mívá onemocnění závažnější průběh a riziko trvalých následků je u nich větší než u pacientů mladších věkových kategorií.

Mýtus: Na louce nebo na hřišti se nenakazím, není tam tolik stromů jako v lese
Fakta: Klíšťata se na člověka dostávají většinou z trávy a keřů, proto je riziko nákazy v nízkém porostu vysoké. Klíšťata neskáčou ze stromů, ani nelétají – z listů a větví na svého lidského hostitele přelézají. Na člověku se pak s oblibou přemísťují do oblasti za ušima, do podpaží, či podkolenních jamek, kde je tenká kůže.

Mýtus: Očkování není potřeba – pokud se nakazím klíšťovou encefalitidou, léčba je snadná
Fakta: Při léčbě onemocnění lékaři mohou používat pouze podpůrnou léčbu v závislosti na typu a závažnosti příznaků. Specifická antivirová léčba totiž neexistuje. Onemocnění může mít závažný průběh i následky. Přibližně u 30–60 % případů mohou být následky dlouhodobé nebo i trvalé. I po vyléčení může pacient trpět bolestmi hlavy nebo dokonce částečnou obrnou. U nejtěžší formy se v různých fázích nemoci mohou vyvinout obrny nervů a může dojít k selhání životně důležitých center a ke smrti. Nejúčinnější prevencí onemocnění je očkování.

Mýtus: Klíšťová encefalitida se mě netýká, případů onemocnění je málo
Fakta: Počet osob nakažených klíšťovou encefalitidou v České republice v posledních letech roste. V roce 2017 bylo evidováno 687 případů, o rok dříve 565 a v roce 2015 onemocnělo 355 osob. Výskyt klíšťové encefalitidy na našem území je v poslední době prakticky plošný. Infikovaná klíšťata se vyskytují ve všech regionech České republiky, včetně horských oblastí a městských parků.

Poslední průzkum ukazuje, že Češi si jsou rizika klíšťové encefalitidy vědomi, s proočkovaností samotnou je to však již horší. V současné době je očkováno pouze 24 % obyvatel ČR. Nejvíce zodpovědní jsou lidé ve věku 18-24 let, kde je očkovaných 36 lidí ze sta, a po nich následují děti a dospívající do 19 let s 29 procenty proočkovanosti. Naopak nejméně očkovaných je ve věku 55-64 let, kdy se proti klíšťové encefalitidě aktivně chrání jen 15 procent populace. Přitom právě u starších pacientů bývají následky onemocnění nejhorší, včetně případů úmrtí. [

klíšťata zdraví
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 50. týden

Blíží se vánoční svátky a s nimi návštěvy v rodinách, u známých, a také jiné společenské události. A tak si tentokrát vyzkoušíme, jaké máte znalosti z etikety.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Jak nákladné budou vaše letošní Vánoce - kolik zhruba utratíte za dárky, jídlo atd.?

Do 3 000 korun

21%

Mezi 3 000 - 6 000 Kč

19%

Mezi 6 000-10 000 Kč

20%

Přes 10 000 Kč

21%

Nevím, neumím to odhadnout

18%