Je třeba se s tímto rizikem seznámit dříve než vstoupíme do tohoto tajemného světa. Pokud pochybíme, může být pokus o nápravu pouhým výkřikem do tmy. Mám své zkušenosti.
S čím se však potýkáme téměř všichni, bez ohledu na věk, jsou v titulku zmíněné akronymy. Jsou všude! Staly se součástí naší aktivní činnosti, jsou nepostradatelné, jejich zapomenutí má dalekosáhlé následky a co považuji za nejhorší, množí se nezávisle na naší vůli.
Dle slovníku cizích slov je akronym zkratkové slovo složené z počátečních hlásek nebo slabik více slov. Nejrozšířenějším a nejvíce používaným „děsem“ je PIN (osobní identifikační heslo). Zapomeneme PIN, zapomeňme na výběr peněz z automatu, aktivaci mobilního telefonu, aktivaci vstupních kódů k čemukoliv.
Pokud si pod pojmem kód vybavím šifru, je to ještě dobré, protože mne napadnou filmy Šifra mistra Leonarda, Kód Enigmy, různé obrázkové šifry, incký kipu (uzlíkové písmo), morseovka nebo Brailovo písmo. Pokud jde o další příklady významu kódu jako systému znaků a pravidel pro předpis jiných znaků, začínám se ztrácet v množině nepochopitelných zkratek, zejména v internetové komunikaci, při čtení návodů k použití výpočetní techniky, klávesových zkratek na klávesnici počítače atd. (vida, opět jeden z nich!) Kdo má zájem, může nahlédnout do seznamu českých a anglických akronymů a bude vědět o čem píši. Jsem senior zapletený do sítě záhadných zkratek a hledám klíč klíčů, průvodce, který mi umožní bezproblémovou komunikace s přáteli, dětmi a vnoučaty. Učím se rychle, ale zapomínám ještě rychleji a doufám, že nebudu muset brzy poslat SMS s SOS na IZS! BBL.
Již delší dobu nespoléhám na pamět a všechna důležitá identifikační čísla, hesla, kódy a data mám poznamenaná a největší starostí je zapamatovat si kde. Dalším krokem může být implantát čipu s důležitými údaji včetně PUKu na ruční ovládání, abych mohla být OFF dle vlastního uvážení. Po psovi budu druhým čipovaným členem rodiny.