Nepoctiví prodejci pomocí triku s krémem za korunu podvedli více než tisíc lidí, kteří se nevědomky upsali k členství v klubu s ročním poplatkem téměř 5000 korun. Podle Sdružení obrany spotřebitelů Jihomoravského kraje se policie tímto složitým případem zabývá už několik měsíců.
Podvodníci podle Jany Šturmové ze Sdružení obrany spotřebitelů na ulicích několika českých a moravských měst zejména starším lidem nabízeli za jednu korunu údajně léčivý krém. Výhodnou nabídku zdůvodnili tím, že je součástí reklamní akce. Podmínkou k získání krému za jednu korunu byl ovšem podpis formuláře, o kterém prodejci tvrdili, že je to pouze souhlas se zasíláním reklamních letáků a zpracováním osobních údajů.
"Zjistili jsme, že se ve skutečnosti jedná o smlouvu o členství v drogerijním klubu, kterou se podepisující osoba zavazuje zaplatit do 30 dnů téměř pět tisíc korun jako členský příspěvek," upozornila Šturmová. Smlouva také obsahovala penále pro případ, pokud členský příspěvek nebude zaplacen včas. Součástí smlouvy bylo i upozornění, že jestliže nebude písemně vypovězena, tak se automaticky prodlouží až na deset let. Člen tohoto klubu by každý rok musel zaplatit bezmála pětitisícový poplatek.
"Smlouvu navíc nebylo možné vypovědět nebo od ní odstoupit, neboť nikdo z kupujících neobdržel kopii smlouvy ani žádný jiný dokument, který by obsahoval kontaktní údaje na distributory či výrobce krému, v čemž spočíval největší problém pro všechny poškozené osoby," podotkla Šturmová.
Policii se podle Šturmové podařilo najít utajenou kancelář podvodníků, kde byly zajištěny listinné důkazy a výpočetní technika. "Počet podvodně sepsaných smluv policie odhaduje až na 1300. To zvyšuje naději na brzké zahájení trestního stíhání osob dopouštějících se tohoto podvodného jednání," uvedla Šturmová.
Odborníci ze Sdružení obrany spotřebitelů Jihomoravského kraje upozornili, že smlouvu na členství v tomto klubu lze považovat za neplatnou, jelikož spotřebitel byl při podpisu formuláře záměrně uveden v omyl.