Je dobře známo, že strava s vysokým obsahem nasycených tuků je jedním z faktorů, který přispívá ke vzniku srdečního onemocnění. Většina z nás už mnohokrát slyšela, že dlouhodobá konzumace tučných jídel nás ohrožuje. Ale je vůbec možné, aby účinky jednoho jídla byly okamžitě rozpoznatelné a dokonce škodlivé? Tuto otázku si položili vědci z Medical College of Georgia v Augustě a laboratorními testy zjistili následující.
Tučná jídla a červené krvinky
Studie se zúčastnili zdraví muži, kteří pravidelně cvičili a měli normální hladinu cholesterolu a tuků v krvi. Polovina z nich dostala koktejl s vysokým obsahem tuku, ta druhá s nízkým obsahem. Vědci provedli čtyři hodiny po jídle účastníkům laboratorní vyšetření krve se zaměřením na dopad obsahu tuku na červené krvinky. A proč právě na ně? Červené krvinky jsou velmi důležité pro zdraví našeho srdce. Rozvádějí kyslík ke tkáním a svým složením mohou ovlivňovat i vlastnosti cévní stěny.
Co způsobila tučná strava?
Vědci zjistili u účastníků několik změn červených krvinek. Změnily velikost a tvar. Už nebyly hladké, ale objevily se na nich „hroty“; rostla sedimentace erytrocytů a změny byly pozorovány i v monocytech, které představují jeden z typů bílých krvinek. Kromě toho vědci odhalili další významnou změnu, a to zvýšení hladiny enzymu (MPO), který je spojován s tvorbou volných kyslíkových radikálů; ty se pak podílejí na kornatění tepen; to vzniká v důsledku ukládání tukových látek do stěny tepny. Volné kyslíkové radikály mohou vést k narušení funkce červených krvinek, ale i cévní stěny.
Vyšetření ke stanovení rizika onemocnění srdce a cév
„Lidé by měli především snížit ty rizikové faktory, které jsou ovlivnitelné - nekouřit, jíst dost ovoce a zeleniny, udržet si normální tělesnou hmotnost a pravidelně se hýbat,“ říká na úvod profesor Jaroslav Racek, vedoucí Ústavu klinické biochemie a hematologie v Plzni. „Jedním z vyšetření ke stanovení rizika kardiovaskulárních problémů, infarktu a mozkové mrtvice, je lipidový profil. Ten zpravidla zahrnuje vyšetření celkového cholesterolu, HDL-cholesterolu, LDL cholesterolu a triacylglycerolů. V případě nežádoucích výsledků může lékař pacienta odeslat na speciální pracoviště k doplnění metabolických či genetických vyšetření.“ (Podrobné informace o těchto vyšetřeních na www.laboratornitesty.cz).
Výsledky výzkumu mají i svou pozitivní stránku. Měly by nás přimět více přemýšlet o tom, co jíme, a jaké to bude mít pro nás důsledky. Pokud totiž dietní chyby opakujeme znovu a znovu, naše tělo si s tím už neumí poradit.