Sokolové představí Princeznu republiku
FOTO: sokol.eu

Sokolové představí Princeznu republiku

14. 4. 2018

V České republice podobná organizace neexistuje. Vznikla v roce 1862 a tradičně stojí na třech nohách. První je všestrannost - sport pro všechny, druhou vrcholový sport a třetí - neméně významnou „nohou“ - je kultura a historická dokumentace, v níž se prezentují především divadelní, loutkařské skupiny a hudební tělesa.

Za novými informacemi redakce vyrazila do pražského Tyršova domu. Seznámili jsme se paní Lenkou Kocmichovou, která je náčelnicí Odboru všestrannosti, zároveň je náčelnicí Sokola Královské Vinohrady a také je autorkou „Princezny republiky“, tedy jedné z 13 skladeb letošního XVI. všesokolského sletu.

Druhým účastníkem naší debaty byl Marek Brodský, člen sletového komunikačního týmu. Zajímala nás především příprava sletu, který se uskuteční v Praze ve dnech 1.- 6. 7. 2018. Představí se na něm na patnáct tisíc sokolů z celé ČR. Součástí je i vystoupení zahraničních cvičenců, kterých do metropole dorazí na dva a půl tisíce. Sokol, jehož historie byla nuceně přerušena po roce 1948, totiž v zahraničí fungoval nepřetržitě. Jeho členy se v první fázi stali čeští emigranti po celém světě. Dnes však do Sokola nejen v Evropě, ale i v USA či Austrálii chodí i lidé, které nemají žádné české kořeny.

Sokolu se díky své všestrannost daří nabízet atraktivní způsob vyžití ve volném čase. Alternativou k jiným sportovním organizacím například nabízí své služby těm, kteří nechtějí nebo se nemohou věnovat sportu na výkonnostní úrovni. „Myslíme, že je to velmi moderní koncept.  Každý nechce trávit čtyři dny v týdnu na hřišti, každý nechce trávit všechny víkendy na turnajích svých dětí. A samozřejmě, každý není supertalent jako Jágr, ale každý by měl mít možnost jít si zasportovat, zažívat radost z pohybu,“ vysvětlil Marek Brodský.

Ale ani na výkonnostní sport se v Sokole nezapomíná, i když si veřejnost Sokol spojuje spíše s všestranným tělovýchovným rozvoje. Sokol přitom odchoval řadu úspěšných českých reprezentantů či olympijských medailistů, a jejich „dodavatelem“ je i dnes. Ať už jsou to šermíři, gymnasti či atleti. Například na Olympijských hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 reprezentovali Českou republiku judista Jaroslav Ježek (Sokol Vršovice), kladivářka Kateřina Šafránková (Sokol Kolín), šermíř Alexander Choupenitch (Sokol Brno I), atleti Jaroslav Holuša, Jan Kudlička a Michal Balner (Sokol Opava) nebo vzpěrač Jiří Ország (Sokol Karolinka). Slušná výprava, nemyslíte?

Ze 13 skladeb hromadných cvičení na XVI. všesokolském sletu v Praze připravili sokolové 11 skladeb (další dvě pak partnerské organizace). Jsou určeny všem věkovým kategoriím. Ta pro seniory se jmenuje Princezna republika a je na motivy písní Karla Hašlera. Autor ji složil právě na počest založení republiky. I XVI. všesokolský slet se stal součástí letošních oslav 100 let republiky.

Celonárodnímu slavnostnímu týdnu v Praze předchází slety v krajích, kterých se uskuteční na 39. Do Prahy potom jedou všichni, kteří mají zájem, a tak se může stát, že některé skladby uvidí diváci s jiným obsazením, protože zájem cvičenců je tak velký, že jedni budou cvičit ve čtvrtek a druzí v pátek. Pro sokoly je od pradávna velmi významná samostatnost. Ta se projevuje i v oblasti financování jejich sletu. Například všech současných 160 tisíc sokolů platí již druhým rokem sletovou známku za 50 Kč a z těchto prostředků se hradí část výdajů. Účast na všech sletech včetně toho celostátního si hradí cvičenci sami. Rovněž tak si platí i jednotný úbor, který stojí až do tisíce korun.

Zaujali nás také „sokolské perličky“. Nejstarším účastníkům v červenci na celostátním sletu bude i 90 let. Cvičili třeba i na posledním „svobodném“ sletu v roce 1948. Paní Kocmichová nám také dala hádanku, jaký si myslíme, že byl věkový rozdíl na přehlídce pódiových skladeb minulý víkend v Praze. Bylo to 80 let - nejmladší cvičence bylo 5, té nejstarší 85 let. To je konkrétní důkaz generační sounáležitosti, na níž je Sokol založený.

 

Božena Hažová

Příběhy naší republiky Sokol
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 15. týden

Uplynulou sobotu proběhll 34. ročník vyhlašování cen České hudební akademie Anděl. Ve vědomostním kvízu tohoto týdne si budete moci otestovat, jak znáte současnou českou hudební scénu. Zabrousíme ale také trochu do historie...

AKTUÁLNÍ ANKETA

Digitalizace postupně prostupuje všemi státními úřady. Jak jste na tom vy - využíváte možnost vyřizování nejrůznějších žádostí on-line (pomocí počítače či mobilu), anebo raději navštěvujete úřady osobně?

Pokud to jde, vyřizuji vše "on-line"

20%

Snažím se vyřizovat věci "on-line", ale ne vždy se mi to daří

20%

Nevím, neumím na to odpovědět

19%

Mám radši osobní vyřizování záležitostí na úřadech

20%

On-line nevyřizuji nic, je to pro mě složité

21%