Panu Jiřímu je šedesát let a jeho největším trápením je pleš. Zkouší různé šampony, masti, je nevrlý. „Často se kvůli tomu hádáme, protože mu vysvětluju, že mi to vůbec nevadí a že mu nakrátko ostříhané zbytky vlasů sluší,“ vypráví jeho o deset let mladší žena. „Nesmysl. Pleš je známkou stárnutí, jsem už prostě starý plešatý dědek,“ reaguje Jiří.
Ten pár je typickou ukázkou nepochopení, které v této citlivé oblasti panuje. Ano, je to citlivá oblast, protože pánové jsou na své vlasy velmi hákliví. Takže by mnohým možná pomohlo, kdyby si zapamatovali slova uznávaného českého dermatologa Jaromíra Kejdy: „S určitou nadsázkou je mužská pleš vlastně druhotný pohlavní znak, podobně jako vousy či kníry, srovnatelný s esteticky vyvinutým hrudníkem ženského pohlaví. Není se tedy za co stydět.“
Ale především, žijeme v době, která plešatým mužům přeje.
Dříve bylo módní lysiny zakrývat. Stačí se podívat na staré filmy, pánové nosili umně vytvořené přehazovačky, které je dělaly ještě staršími. Teď si holí hlavy na plyšový porost mladí muži, kteří vlasy ještě mají, krátký střih či téměř vyholené hlavy jsou moderní. Takže pánové, kteří mají vlasů opravdu málo, mohou tento svůj údajný handicap prostě maskovat tím, jsou moderně ostříhaní téměř dohola, a nikdo neví, jestli vlastně nějaké vlasy mají.
Transplantace vlasů?
„Ve středoevropské populaci má problém s vlasy šedesát procent mužů,“ říká Blanka Dvořáková, spolumajitelka jedné pražské kliniky, kde začali jako první v Česku před osmnácti lety vlasy transplantovat. „Afričané, Asiaté či Arabové s vypadáváním vlasů takové problémy nemají. V devadesáti procentech je za tím genetika a různé mastičky či vodičky mohou problém oddálit nanejvýš na rok. Ale když je vlas naprogramován, že v určitém věku vypadne, tak prostě vypadne,“ vysvětluje.
Podotýká, že se u zájemců o transplantace vlasů setkává s tím, že jim to partnerky rozmlouvají. Ano, většina žen pleš skutečně nepovažuje za problém, to by si pánové měli jednou pro vždy zapamatovat.
„Utěšuju svého přítele tím, že pleš je známkou mužnosti, za vypadávání vlasů totiž může hormon testosteron,“ vypráví padesátiletá Jiřina, jejíž o dva roky mladší přítel také bojuje s vypadáváním vlasů. „Utěšuju ho tím, že plešatí muži jsou výkonnější v sexu,“ říká.
Ale pozor, toto je jen pověra. Sexuolog Petr Weiss tvrdí, že výzkumy rozhodně nepotvrdily, že by muži s málo vlasy byli sexuálně zdatnější než ti s vlasy.
Dobrá zpráva pro dříve narozené je ta, že ubývání vlasů už není známkou stárnutí, týká se i mladých ročníků, často třicátníků. Takže není třeba si lámat hlavu tím, že někdo má holou hlavu v padesáti či šedesáti. Berme to tak, že začátek jednadvacátého století je prostě doba, kdy jsou plešatí muži v kurzu.