Světový den vody
Ilustrační foto: pixabay.com

Světový den vody

22. 3. 2017

Valné shromáždění OSN vyhlásilo 22. března Světovým dnem vody, protože voda spolu s dalšími činiteli, ovzduším a výživou podmiňují život a existenci lidstva..Podle jedné dlouhodobé celosvětové bilance se zásoby vody ani nezmenšují, ani nepřibývají. Vzrůstá však lidská populace a tím přibývá i zásahů do přírodního prostředí, čímž se často porušují zákonitosti, jimiž se složitý mechanismus oběhu vody řídí. V průběhu 20. století se takovým neuváženým civilizačním zásahem zničilo dohromady více přírodních zdrojů, než za celá tisíciletí lidské historie. 

Četla jsem úvahy klimatologa Václava Cílka, který dokonce tvrdí, že za současnou migraci obyvatel Afriky či Asie do Evropy  může právě nedostatek vody. Pan Cílek napsal několik zajímavých knih o významu vody, např. "Kniha podzemních vod" či "Cestami zelených mužů". V loňském roce, kdy jsem navštívila Západní Saharu, nám jeden z místních beduínů vyprávěl, že Sahara má o 40% méně spodních vod, než měla před 30 lety. Přitom právě na vodě z artézských studní jsou závislí lidé i zvířata.

Naše tělo je tvořeno z cca 70% vodou, čím jsme starší, tím méně vody naše tělo obsahuje. Téma vody se objevuje v mýtických příbězích všech národů, protože voda má význam stvoření. Také různá náboženství vyznávají vodu, např. v judaismu jsou očistné rituály (koupel mikve), budhisté si cení pozitivní energie vody, staří Mayové měli symbol boha vody a deště. V Indonézii jsou vodní bohové znázorńováni jako krokodýlové, v Africe je symbolem mořská panna tzv. "matka voda" a nakonec křesťanství má rituál očistný a znovuzrození. 

Naše země je také nazývána "Střechou Evropy", neboť je evropským rozvodím "tří moří" - Severního, Baltského a Černého .Prakticky všechny její významnější toky odvádějí vodu na území sousedních států. Důsledkem této skutečnosti je naprostá závislost našich vodních zdrojů na atmosférických srážkách. Hlavní řeky rozvodí jsou Labe, Odra a Morava.

Město Plzeň, ve kterém žiji, leží na soutoku čtyř řek, a to Úslavy, Úhlavy, Berounky a Mže. Městské  vodárny  byly v 90. letech  prodány francouzské fimě Veolia. Po špatných zkušenostech s touto vodárenskou společností byla vodárna opět vykoupena městem Plzní a v současné době po rekonstrukci celé vodárny máme opět dobrou a nezávadnou vodu.

Chtěla jsem tímto článkem připomenout význam zdravé vody pro život na naší zemi.

výročí
Hodnocení:
(4.6 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 49. týden

Staré české filmy a pohádky se minulý týden líbily, a tak v nich ještě budeme pokračovat i v tomto týdnu.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Jak nákladné budou vaše letošní Vánoce - kolik zhruba utratíte za dárky, jídlo atd.?

Do 3 000 korun

21%

Mezi 3 000 - 6 000 Kč

20%

Mezi 6 000-10 000 Kč

20%

Přes 10 000 Kč

22%

Nevím, neumím to odhadnout

18%