Řídnutím kostí trpí 15 procent padesátiletých mužů a 39 procent starších 70 let. Osteoporózu mají častěji ženy, i proto muži riziko této metabolické kostní choroby podceňují. Stejně jako ženy jsou i muži s oslabenými kostmi ohroženi závažnými zlomeninami, ročně je tak u českých mužů evidováno 3800 zlomenin v oblasti kyčle a přes 4600 zlomenin obratle. ČTK to řekl lékař Jan Štěpán z Revmatologického ústavu.
"Onemocnění se projevuje bolestmi zad, snadnou lámavostí kostí a zmenšením tělesné výšky. Důsledkem neléčené osteoporózy jsou zlomeniny, jež výrazně zhoršují kvalitu života a mohou zkracovat i jeho délku," řekl.
Muži vstupují do dospělosti se silnějšími kostmi než ženy, s věkem jim kostní hmoty ubývá, podobně jako ženám. Až 30 procent všech zlomenin krčku a 20 procent zlomenin obratlů postihuje muže.
"Následky zlomenin jsou u mužů fatální daleko častěji než u žen. Až 20 procent těch, kteří utrpěli frakturu krčku stehenní kosti, do roka umírá. Zhruba 30 až 40 procent zůstává odkázáno na cizí pomoc. Jen 20 procent mužů si po zlomenině kyčle uchová původní nezávislost," varoval lékař.
Riziko zlomenin roste s věkem, vznikají i při malém zatížení, například při pádu ze stoje. U mužů s geneticky podmíněnou osteoporózou jsou typické bolestivé zlomeniny obratlů už ve středním věku.
Významně nižší riziko osteoporotických zlomenin mají muži, kteří pravidelně cvičí. Lékaři radí zanechat kouření a nadměrného pití alkoholu a zajistit přiměřený příjem vápníku a bílkovin. Pokud jídelníček neobsahuje mléko nebo mléčné výrobky, je denně v potravě obsaženo kolem půl gramu vápníku. Dalšího půl gramu, aby dávka dosáhla doporučený jeden gram denně, lze doplnit mléčnými výrobky, tedy půl litrem nízkotučného mléka, 65 gramy tvrdého tvarohu či eidamského sýra, nebo čtvrt litrem bílého jogurtu.
"Mužům doporučujeme pravidelný pohyb, ideálně rychlou chůzi dvě až čtyři hodiny denně. Fyzicky aktivní muži mají výrazně nižší riziko zlomenin v oblasti kyčle než muži s nízkou fyzickou aktivitou," řekl Štěpán.
Když se nemoc včas zjistí, lze zhoršování kvality kostí předejít. Pokud vyšetření potvrdí zrychlený úbytek kostní hmoty, jsou účinné léky, které řídnutí kostí zastaví, případně i přispějí k vytváření nové kostní hmoty.