Kde domov můj - Rozhledna na Studenci
FOTO: autorka

Kde domov můj - Rozhledna na Studenci

31. 5. 2016

Náš příběh o rozhledně na Studenci je dlouhý a jeho průběh by mohl být připodobněn k projížďce na horské dráze. Všechno začíná již v roce 1854, kdy se na vrcholu Studence objevuje první dřevěná vyhlídková věž, kterou nechává postavit kníže Ferdinand Kinský. Ta však musí být po jedenácti letech provozu stržena kvůli špatnému stavu.

O několik let později, konkrétně v roce 1888, tedy rok před tím, než je dokončena Eifellova věž v Paříži, iniciuje děčínský Horský spolek pro České Švýcarsko výstavbu ne obyčejné dřevěné rozhledny, ale podle soudobého trendu železné konstrukce. Stavby se ujímá Gustav Dittrich. Během stavby je na vrch Studence dopraveno více než 9 tun materiálu. Za neuvěřitelné tři měsíce od zahájení stavby se 15. července 1888 uskutečňuje slavnostní vysvěcení rozhledny. Startuje tak příběh, na jehož počátku a dalších několik desetiletí zažívá rozhledna svůj vrchol slávy. K lepšímu přístupu na vrchol Studence vydlážďují členové Horského spolku pro České Švýcarsko výstupovou cestu čedičem. Tato práce je dokončena v roce 1890. Vzhledem k tomu, že místo je velmi oblíbené, nechává kníže Kinský v roce 1893 postavit dřevěnou horskou chatu hostince tzv. "Kinsky Baude", která poskytuje nejen občerstvení, ale také nocleh. Až do konce II. světové války rozhledna slouží svému účelu a je volně přístupná. Vše se ale mění a od roku 1945 o rozhlednu nikdo nepečuje. Asi se nedozvíme ani pravý důvod, proč byla na počátku padesátých let minulého století zbořena výletní restaurace. Snad z obavy, aby se zde neukrývali podvratní živlové?

Náš příběh pokračuje nevesele. Vlivem nedostatečné péče rozhledna postupně chátrá a v devadesátých letech se začíná rozpadat. V roce 1995 iniciuje Společnost přátel Děčína - Amici Decini jednání o záchraně rozhledny. Proti rekonstrukci jsou však Lesy ČR, s. p. i CHKO Lužické hory a rozhledna má být 30. 5. 1996 stržena. Těsně před zahájením demontáže však rozhoduje Ministerstvo kultury a Státní ústav památkové péče a bourání zastavuje, protože znalecký posudek zhodnotil rozhlednu jako unikátní technickou památku. Rozhledna je prohlášena kulturní památkou ČR 28. 3. 1997. Začíná se blýskat na lepší časy, napadne každého z nás, ale důvody k radosti jsou pouze dočasné. I přesto, že je zadán projekt, celý pokus končí nevyjasněnými majetkovými vztahy - rozhledna nikomu nepatří, nikdo ji nemá ve svém inventáři. Navíc Lesy ČR, s. p. ani Správa CHKO Lužické hory nejsou ochotny stavbu povolit, jelikož by se údajně musela vybudovat zcela nová přístupová cesta a navíc by se musely vykácet stromy na vrcholu kvůli lepšímu výhledu.

Konstrukce rozhledny chátrá a zdá se, že rychleji než doposud. Chybějí některé schody a i vyhlídková plošina již není kompletní, a tak je výstup na rozhlednu velmi riskantní. Přesto zápisy z vrcholové knihy zaznamenávají velké množství vzkazů od těch, kteří zdolali vyhlídkovou plošinu, což se dalo přirovnat k adrenalinovému zážitku. V roce 2001 je rozhledna převedena do vlastnictví města Česká Kamenice a o rok později je podána žádost o stavební povolení. Lesy ČR, s. p. opět nesouhlasí. Následující rok (2003) je Ministerstvem pro místní rozvoj přiznána dotace ve výši 1,2 mil. Kč. Lesy ČR, s. p. samozřejmě nesouhlasí, a tak je dotace vrácena. Ještě téhož roku je učiněn další pokus. Tipnete si, jak to dopadlo?

Lesy ČR, s. p. nesouhlasí s obnovou rozhledny a v roce 2004 je správní řízení přerušeno a jednání zastaveno. V červenci 2005 je podána nová žádost o stavební povolení, tentokrát se splněním podmínky Lesů ČR, s. p. - obnova za pomoci letecké techniky. Asi vás nepřekvapíme, že Lesy ČR, s. p. a CHKO Lužické hory nesouhlasí, protože projekt hovoří o výstavbě nové rozhledny. Obrat nastává v roce 2007, kdy je rozhodnuto, že rozhlednu není nutno stavět novou, ale postačí její obnova. Nový posudek hovořil o tom, že lze zachovat cca 40% původních dílů. I když nejsou zabezpečeny finanční prostředky na obnovu, je rozhodnuto - rozhledna bude snesena vrtulníkem a začne se opravovat.

Nastává horší část celého procesu - shánění peněz. I když si obnova rozhledny získává obrovské množství příznivců, jsou organizovány sbírky a přihlašují se soukromí dárci, podstatná část peněz však stále chybí. Čas plyne a nakonec se po dlouhých útrapách daří sehnat zbývající finance. Obnova je dokončena a věřte nebo ne - se zachováním více než 80% původních dílů! Už jen dopravit rozhlednu zpět na vrchol Studence. To se daří, vlivem nepříznivého počasí až na několikátý pokus. Rozhledna byla slavnostně otevřena 21. června 2009.

Všechny Vás srdečně zvu! Vaše Helena

 

„Kde domov můj.“ To je název naší nové soutěže, prostřednictvím které se mohou čtenáři magazínu i60 dozvědět o místech dosud nepoznaných. Popište své město či obec, jejich největší zajímavosti, pozvěte je na místa, která máte ve svém okolí nejraději, doporučte jim zajímavosti ve vašem regionu, uveďte tipy na historické či kulturní památky, ale i tipy na dobrou restauraci, hospůdku, kavárnu…Více informací o soutěži najdete zde

 

 

 

Soutěž - Kde domov můj
Hodnocení:
(5 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 52. týden

U tradic zůstaneme i na přelomu roku 2024 a 2025. Kvízové otázky tohoto týdne se budou týkat tradic novoročních.