Vítejte na Rhodosu!
Foto: VTT

Vítejte na Rhodosu!

22. 5. 2016

Úzkými uličkami mezi svítivě bílými domky stoupáte vzhůru. Míjíte tradiční taverny, stánky s gyrosem i suvenýry. A míjíte také oslíky, na nichž se někteří turisté – místy z touhy po zážitku, místy z lenosti, nechávají vyvézt. Proto je dobré koukat nejen před sebe, ale také pod sebe. A pak se ocitnete na vrcholu Akropole s dórským chrámem bohyně Athény, kolem které Johanité postavili pevnost. Když se podíváte na západ, máte historické městečko jako na dlani. Při pohledu na sever se kocháte zátokou s tyrkysově modrou vodou a krásnou pláží, jižní pohled nabídne panoráma skalnatého pobřeží. A když se podíváte na východ, kocháte se nekonečnou mořskou dálí.

Vítejte na řeckém ostrovu Rhodos.

Lindos je sice až druhé nejnavštěvovanější město ostrova, ovšem podle mnohých je stejně nejhezčí. Něco na tom bude, pokud se tedy nevydáte pokořit akropoli v pravé poledne. Jak totiž Řekové a zkušení turisté dobře vědí, v takový čas se má odpočívat a ne se plahočit po památkách. Ideální čas k prohlídce města je proto ráno, kdy se teprve probouzí, nebo v podvečer, kdy už slunce tolik nepraží. A vyplatí se zůstat až do setmění, protože pak hradby i chrámové sloupy efektně ozáří reflektory.

Za návštěvu v Lindosu ovšem stojí víc památek. Byl by hřích vynechat například pozdně byzantský kostel Panagi (Panny Marie) se zvonicí. Najdete tu zachovalé fresky z osmnáctého století. A také příjemný chládek. Ten ovšem poskytují i místní taverny nabízející tradiční řecké speciality. Pokud byste ale neměli chuť na gyros, souvlaku, jehněčí, mousaku nebo třeba plněná rajčata, objevíte tu i restaurace s kuchyní mezinárodní. Jestli zrovna bude v některé vařit Čech, není vyloučeno, že si tu dáte i tradiční guláš nebo jinou domácí specialitu. Ještě více památek najdeme v Lindosu, tam se ale vypravíme později. Nyní je čas vyrazit na místa, kvůli nimž sem od pozdního jara až do začátku podzimu jezdí zhruba milion turistů ročně.

Na nejhezčí pláže ostrova

Na Rhodosu najdete desítky pláží. Velkých, malých, romantických, písečných i oblázkových. Na některých jsou slunečníky a lehátka vyskládány v několika řadách, na jiných najdete dokonalé soukromí. O pomyslný titul nejhezčí pláže se perou minimálně čtyři místa. Jednoznačně nejnavštěvovanější je ta u letoviska Faliráki. Dlouhou písečnou pláž obklopují luxusní hotely, taverny i půjčovny sportovních potřeb. Pokud máte rádi hodně dobré služby, vyplatí se vybrat si hotel právě tady přímo na pobřeží. Občas se některý z nich objeví v nabídce last minute, mnohem častěji jsou ale tyto kapacity vyprodané už předchozí podzim. Letovisko Faliráki je nejživější na ostrově, najdete tu desítky restaurací, barů, diskoték a klubů (mimochodem, i jeden český!), na druhou stranu se ale můžete ubytovat i v klidnější části.

Druhá vyhlášená pláž nese jméno Tsambika, což v překladu znamená svit slunce. Nachází se na východním pobřeží, zhruba v půli cesty mezi hlavním městem a Lindosem. Rozhodně se vyplatí sjet z hlavní silnice a pokračovat dva kilometry k okouzlující písečné pláži nacházející se pod horou se stejnojmenným klášterem, který by bylo škoda vynechat. Autem nebo na motorce překonáte značný kus kopce, dál už ovšem musíte po svých. Ty schody se sice mohou zdát nekonečné, ale nekonečně krásný je i výhled od kláštera. Vpravo se nachází zlatavá pláž, vlevo se otvírá pohled na vyhlášenou zátoku a letovisko Kolymbia.

Zvlášť atraktivní je vypravit se sem 8. září na svátek Panny Marie. Právě v tento den sem přicházejí bezdětné ženy toužící po miminku. Když se jim dítě skutečně narodí, zasvětí ho Panně Marii a pojmenují Tsambika nebo Tsambikos. Ovšem i v jiných dnech se tu konají slavnosti, zvláště pak svatby a křty.

Zpátky ale k výhledu na Kolymbii. Velké množství hotelů s nabídkou all inclusive před lety způsobilo dramatické snížení cen v tavernách, restauracích i barech. Pro jejich majitele to byla jediná šance, jak přilákat turisty. Mimochodem, z Kolymbie se můžete ke klášteru vydat i dobrodružněji, než je cesta po silnici. Stačí se proplést mezi hotely a pak stoupat po pěšině do kopce. Jen vás nesmí překvapit, když stezka z ničeho nic končí, protože se ovce nebo kozy hledající cokoli k snědku zkrátka rozprchly…

Třetí vyhlášenou pláž najdete v Lindosu, za což může kombinace tyrkysově zbarvené vody a výhledu na monumentální Akropoli. Protože ale návštěvu tohoto místa už máme za sebou, pokračujeme v cestě dolů až na samý jih, kde je pláž Prassonisi. A také ostrov nebo spíše poloostrov nesoucí toto jméno. To bylo tak: Až do roku 1996 to byl poloostrov, pak ovšem moře ukázalo sílu a rázem z něho byl ostrov. Jenže ani to není úplně přesné. Za odlivu (nebo když tolik nefouká) se totiž na „ostrov“ dostanete suchou nohou. Každopádně je zde vyhlášená pláž s výtečnými podmínkami pro surfaře. Podle znalců jsou zde pro tento sport úplně nejlepší v celé Evropě. Tolik surfařů pohromadě jako tady opravdu hned tak neuvidíte. A také málokde jako tady spatříte tolik v písku zapadlých aut. Na první pohled totiž vypadá podloží stabilně, jenže stačí málo, abyste zapadli a následující desítky minut řešili problém, jak vyjet. Rada proto zní: Zaparkujte u jedné z restaurací a těch pár metrů dojděte pěšky. Chcete-li si užít až dvoumetrových vln, vydejte se na západní část. Pokud upřednostňujete jemné šplouchání, vydejte se vlevo.

Výlet za motýly

Výlet do Údolí motýlů mnohé turistické agentury prodávají jako něco naprosto mimořádného, jedinečného a fascinujícího. Jenže výsledkem velkého očekávání pak nezřídka bývá velké zklamání. Zvlášť když je po sezóně a jediné motýli, které vidíte, jsou ti přišpendlení na polystyrénových deskách místních průvodců. V takovém případě je ale potřeba radovat se z maličkostí. Třeba že je tu příjemné klima, před slunečními paprsky vás chrání košaté listnaté stromy a zurčící potok evokuje vzpomínky na Česko. Pokud ale máte štěstí, budete svědky mimořádného úkazu, kdy se sem slétají desetitisíce motýlů s názvem přástevník kostivalový. Vědci stále věrohodně nezjistili, proč míří právě do této lokality, respektive co je tak přitahuje na vůni stromu ambrově východního. Když na nich sedí, jsou lehce přehlédnutelní. Ta pravá pastva pro oči nastává, jakmile rozevřou křídla a odkryjí sytou červeň.

To nejlepší na konec

Říká se, že to nejlepší má přijít na konec, návštěvu hlavního města ale raději neodkládejte. To proto, že se sem s velkou pravděpodobností ještě budete chtít během dovolené vrátit a v klidu si projít starý i nový přístav, podívat se, kde stála obří socha Apollóna, vztyčená na oslavu konce obléhání ostrova v roce 305 před naším letopočtem. Z Rhodského kolosu, jak je také monument nazýván, se do dnešních dob dochovala jen báje. Známo není ani to, kde vlastně přesně stál. Místní se kloní k tomu, že Apollón byl rozkročený nad přístavem. V místech, kde údajně byly jeho nohy, jsou nyní dva sloupy s bronzovými sochami jelena a laně.

Památek, které stojí za návštěvu, je v hlavním městě požehnaně. Kroky turistů téměř vždy vedou k Paláci velmistrů. Ze stavby, která byla v roce1856 vážně poničena při explozi muničního skladu po zásahu bleskem, Italové učinili letní sídlo Mussoliniho a krále Viktora Emmanuella III. Ani jeden z nich Rhodos nikdy nenavštívil. Nyní je zde vyhlášené muzeum mapující historii ostrova. Doporučit lze i Ulici rytířů, kde se v jednotlivých rezidencích sdružovaly skupiny podle jazykové a etnické příslušnosti. Velmi zajímavé je i archeologické muzeum s Mořskou Venuší, atraktivní je i byzantské muzeum, pozornosti jistě neunikne ani Sulejmanova mešita.

Výhoda hlavního města, ve kterém žije jen 50 tisíc obyvatel, spočívá i v tom, že zatímco na jedné straně je množství památek, po patnácti minutách se ocitnete na příjemné pláži. Ostatně, i proto mnoho turistů upřednostňuje ubytování právě tady – mají to blízko k památkám i moři. A pokud mají chuť zajet na jinou pláž, stačí nasednout do místního autobusu a nechat se tam za pár drobných odvézt.

Ostrov Rhodos, nejzelenější v celém souostroví, zkrátka nabízí pro každého něco. A když pro každého, tak i pro golfisty. Nedaleko Afandou, asi 18 km od města Rhodos, se nachází osmnáctijamkové hřiště, které je otevřeno po celý rok a je vybaveno veškerým potřebným zázemím. Hřiště bylo navrženo známým anglickým architektem Donaldem Harradinem. Celková délka hry je 6060 m (muži) a 5625 m (ženy), hraje se na 72 par.

Ostrov ozářený sluncem a bájí

Původ Rhodu je nerozlučně spjat s bájí o Diovi a Héliovi. Podle této báje z řecké mytologie se Zeus po vítězství nad Titány rozhodl rozdělit Zemi mezi Olympské bohy. Jediný, na koho se nedostalo, byl Hélios – bůh slunce, neboť ve chvíli, kdy se Země dělila, Hélios putoval po obloze a nikdo si na něj nevzpomněl. Když se vrátil a domáhal se svého podílu, Zeus ho sice politoval, ale sdělil mu, že to už není možné, neboť ostatní bohové by byli nespokojeni. Tak Hélios požádal Dia i ostatní bohy o souhlas s tím, že mu připadne země, která se sama vynoří z moře. Jakmile souhlasili, vynořil se z modrého moře ostrov. Hélios jej ozářil svým jasem a učinil jej nejkrásnějším ostrovem v Egejském moři.

Pokud tedy ještě nemáte rozmyšleno, kam se vydat letos na dovolenou, Rhodos by mohl být tou správnou volbou.


Rhodos si můžete vychutnat s cestovní kanceláří Venus Trade and Tours, VTT – již 26 let specialisté na Řecko, řecké ostrovy a Kypr. Více na www.vtt.cz. Novinky z Řecka a Kypru sledujte na https://www.facebook.com/ck.vtt/, kde naleznete spoustu praktických informací, videí i fotografií.

cestování dovolená Řecko
Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA