Lidé mohou prostřednictvím linky 112 přivolat pomoc například svým rodinným příslušníkům pobývajícím v Česku nově i z jiných států Evropské unie. Čeští hasiči se totiž zapojili do systému mezinárodní spolupráce pracovišť příjmu tísňového volání. Důvodem byly mimo jiné i Letní olympijské hry v Londýně, kde bude mnoho českých občanů.
"Může se stát, že Čech v Británii obdrží informaci například od svého rodinného příslušníka, který se ale nachází v Česku a situace si žádá zásah záchranářů. Český občan zavolá na tísňovou linku 112 a na základě mezinárodní spolupráce budou neprodleně informováni operátoři linky 112 v Česku, kteří zajistí zásah záchranných složek," vysvětlil ČTK ředitel odboru operačního řízení hasičů Luděk Prudil.
Řešení situace, kdy volající oznamuje událost, která se ale děje v jiném státě EU a je nutné tam zajistit zásah záchranářů, iniciovala na základě svých zkušeností londýnská zdravotnická záchranná služba. "Dosud nebyla možnost předat tyto informace o události do jiného státu a tím hrozilo nebezpečí z prodlení," uvedla mluvčí generálního ředitelství hasičů Ivana Svitáková.
Česká strana proto přistoupila k vytvoření speciálního telefonního čísla, které je směrované do technologie centra tísňového volání linky 112 v Česku a vložené do databáze Asociace evropského čísla tísňového volání.
Do budoucna by měl tento systém zjednodušit i volání turistům v zahraničí s malou znalostí angličtiny. "Pracoviště, které přijme tísňový hovor cizince, který hovoří jen svým mateřským jazykem a není schopen komunikovat například v angličtině, může propojit hovor do telefonní konference s pracovištěm linky 112 v mateřském státě cizince a odbavit jeho hovor," řekl Prudil. K tomu je ale ještě třeba, aby se do systému zapojila většina evropských států.
Loni se lidé obrátili na linku 112 v 3,9 milionu případů. Počet tísňových hovorů na území Česka ze zahraničních telefonních čísel přitom loni podle Svitákové přesáhl 56 tisíc.