Neandrtálci a moderní lidé měli společné děti dřív než se myslelo
Ilustrační foto: pixabay.com

Neandrtálci a moderní lidé měli společné děti dřív než se myslelo

19. 2. 2016

Neandrtálci a moderní lidé se začali pářit mnohem dřív, než vědci dosud předpokládali. Společné potomstvo měli podle německých antropologů už před zhruba 100.000 lety. Informují o tom vědci z lipského Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii v aktuálním vydání vědeckého časopisu Nature.

Vědci objevili v genomu neandrtálce z pohoří Altaj v centrální Asii krátké sekvence dědičné výbavy moderního člověka. Na základě stáří zkoumaných kostí a složení genomů dospěli vědci k závěru, že neandrtálci a lidé dnešního typu měli společné děti už před zhruba 100.000 lety. To je o několik desetitisíců let dříve, než se dosud předpokládalo.

To, že moderní Evropané mají jedno až čtyři procenta své dědičné výbavy od neandrtálců, se ví už několik let. To znamená, že moderní člověk, který do Eurasie přišel z Afriky, se před zhruba 47.000 až 65.000 lety opakovaně "spouštěl" se svými archaickými předky, z čehož vzešlo potomstvo s částečně společnou genetickou výbavou.

Nyní zveřejněný objev vědců navíc ukazuje, že toto genetické obohacování bylo obousměrné. Nejenže neandrtálci zanechali své geny v moderním člověku (Homo sapiens), ale naopak v sobě nosili DNA dnešních lidí.

Neplatí to ale pro všechny. Vědci kromě DNA z kostí altajských neandrtálců zkoumali také genetickou výbavu dvou neandrtálců, jejichž ostatky se našly v evropských jeskyních. V nich neobjevili žádné stopy moderního člověka. "To nás přivádí k závěru, že mísení se odehrávalo v asijském prostoru," řekl vedoucí vědeckého týmu z Lipska Martin Kuhlwilm.

Neandrtálci jsou dnes považováni za nejlépe prozkoumané pralidi. Raný příbuzný druhu Homo sapiens vděčí za své jméno místu nálezu jeho kostí, lokalitě Neandertal nedaleko německého Düsseldorfu.

Neandrtálci přitom v naší genetické výbavě nezanechali jen pozitivní geny. Podle jedné jiné studie, o níž informoval časopis Science, neandrtálské geny zvyšují riziko závislosti na nikotinu a náchylnost k depresím.

"Mozek je neuvěřitelně komplexní, proto je snadno pochopitelné, že může mít negativní důsledky, když jsou do něj vloženy změny pocházející ze zcela jiné evoluční větve," vysvětlila hlavní autorka studie Corinne Simontiová.

Na druhou stranu geny neandrtálců podle dřívější studie lipského institutu zveřejněné v časopise American Journal of Human Genetics posílily imunitní systém moderního člověka. Američtí vědci zjistili, že geny neandrtálců předchůdcům moderního člověka pravděpodobně pomohly přizpůsobit se chladnějšímu podnebí mimo Afriku.

Dědičná výbava neandrtálců se údajně u dnešních Evropanů a východních Asiatů vyskytuje zvláště na místech odpovědných za regulaci růstu a tvorby vlasů a pokožky.

 

 

prehistorie život
Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 50. týden

Blíží se vánoční svátky a s nimi návštěvy v rodinách, u známých, a také jiné společenské události. A tak si tentokrát vyzkoušíme, jaké máte znalosti z etikety.

AKTUÁLNÍ ANKETA