Moravský archeolog, speleolog a geograf Karel Absolon, který zemřel před 55 lety, 6. října 1960 v Brně, byl vědcem světového významu a jednou z velkých postav evropské archeologie první poloviny 20. století. Absolon mimo jiné prozkoumal a pomohl zpřístupnit jeskyně Moravského krasu, vedl výzkum pravěkého sídliště lovců mamutů v Dolních Věstonicích, které proslavil především nález Věstonické venuše, či prozkoumal rozsáhlé krasové terény v Chorvatsku a popsal desítky neznámých živočišných druhů z jeskyní.
Na rodáka z Boskovic (narozen 16. června 1877) měl největší vliv jeho dědeček, "otec moravské prehistoriografie" Jindřich Wankel, který byl nadšeným archeologem, antropologem a krasovým badatelem a jenž stál u počátků výzkumů v Moravském krasu.
Absolon byl jedním z prvních vědců, který namísto pouhého bádání v knihách sestoupil do podzemí, potápěl se v podzemních vodách, razil tunely a slanil se na dno propasti Macocha. Mimo jiné prozkoumal jeskyni Pekárna, objevil Punkevní jeskyně a prorazil odvodňovací štoly na Punkvě, což umožnilo podzemní plavbu z Macochy do Pustého žlebu. Vedle Moravského krasu zkoumal také krasová území v Chorvatsku, Francii i Anglii. V podzemí objevil desítky drobných živočichů, z nichž některé nesou jeho jméno.
Absolon též vedl výzkum naleziště v Dolních Věstonicích, kde se našly kosti, pazourky a dokonce plastika mamuta. V červenci 1925 tam jeho tým objevil v jednom z ohnišť sošku ženy z pálené hlíny - Věstonickou venuši.
Absolon se už během studií na pražské univerzitě věnoval speleologickému výzkumu Moravského krasu. V roce 1907 se habilitoval v oboru fyzická geografie a následujícího roku se stal kustodem zoologických sbírek Moravského muzea v Brně. V roce 1927 byl jmenován profesorem geografie na UK v Praze, nadále se však věnoval především průzkumu Moravského krasu. Místo v muzeu opustil až v roce 1938, kdy odešel do důchodu.
Absolon byl členem řady domácích i světových vědeckých institucí, publikoval, přednášel, vychoval řadu následovníků a hlavně popularizoval přírodní vědy. Po roce 1948 mu komunisté odebrali profesuru, a to kvůli emigraci jeho syna do USA.