Jako celosvětově nejoblíbenější román spisovatelky Agathy Christie zvolili čtenáři knížku Deset malých černoušků, která vznikla v roce 1939. Hlasování se konalo na stránce www.worldfavouritechristie.com u příležitosti 125. výročí narození slavné detektivkářky, které připadá na 15. září.
"Deset malých černoušků je nejlépe prodávanou detektivkou všech dob, na celém světě se prodalo přes 100 milionů jejích výtisků," sdělila Markéta Daxnerová z nakladatelství Knižní klub, jež knihu vydává v Česku.
Vítězný titul v současné době adaptuje BBC One jako seriál s hvězdným obsazením, mimo jiné v něm hrají Aidan Turner a Charles Dance. Při celosvětovém hlasování získala knížka 3211 hlasů, tedy 21 procent, z celkového počtu 15 000 hlasů. Druhým nejoblíbenějším titulem je s 15,6 procenta hlasů Vražda v Orient expresu a jako třetí se s 8,2 procenta hlasů umístila Vražda Rogera Ackroyda - jedna z knih, které měla samotná Agatha Christie nejvíc v oblibě.
Mezinárodní hlasování o nejoblíbenější knize Agathy Christie je součástí celosvětových oslav jejího života a literárního odkazu.
Agatha Christie, autorka postav Hercula Poirota a slečny Marplové, se narodila 15. září 1890 v jihoanglickém Torquay. Jmenovala se Agatha May Clarissa Millerová, dnes tak proslavené příjmení obdržela po svatbě se stíhacím pilotem Archibaldem Christiem těsně před začátkem první světové války. Během ní pracovala jako dobrovolná sestra a lékárnice. Svou první knihu publikovala v roce 1920, nazvala ji Záhada na zámku Styles a vystupoval v ní i Poirot.
Když její manželství po 14 letech dospělo ke konci, koupila si lístek do Orient Expresu a rozjela se na Blízký východ. Na cestách potkala svého druhého muže, o 15 let mladšího archeologa Maxe Mallowana. Zemřela v 85 letech jako autorka více než osmi desítek literárních děl převážně s detektivní tematikou.