Nedávat maso na gril přímo z ledničky, protože má mít pokojovou teplotu, na grilu ho obracet pouze kleštěmi a nepíchat do něj vidličkou, aby nevytekla z něho všechna šťáva. To jsou některé z rad, které ve své nové knize Grilování uvádí známý kuchař Zdeněk Pohlreich. Za největší nešvar však považuje, že se jídla připravuje najednou zbytečně moc. Proto radí připravovat jen jeden druh masa a nebát se ani mletého.
„Je to takový princip jakéhosi zájezdu s cestovkou, kdy se na rošt dají čtyři různé věci – a ono to pak všechno chutná stejně. Navíc druhý den, jak je to očouzené od uhlí, už to není konzumovatelné vůbec a nikomu to nechutná,“ řekl Pohlreich.
K diskusím, zda před grilováním maso solit či ne, podotkl, že on pokrmy před úpravou solí. „Vydržel jsem to celý život, teď už to měnit nebudu,“ dodal s tím, že nic se nemá ovšem přehánět.
Platí to i při použití citronu u ryb. Ale s mírou. „Jestliže rybí maso neleží v citronu dlouho, rozhodně doporučuji. Jinak ta kyselost jemné rybí maso 'uvaří' předem,“ podotkl šéfkuchař.
Samozřejmostí by podle něho mělo být nepíchat do grilovaného masa vidličkou, ale obracet je kleštěmi – jinak všechna šťáva vyteče. Maso na grilování má mít "pokojovou teplotu", tedy nemělo by se dávat na rozpálený rošt vzápětí po vyndání z ledničky. A opečené steaky je nutno nechat chvíli odležet.
V nové knize Grilování kromě stovky osvědčených receptů, doplněných a upravených, čtenáři najdou také 40 úplně nových jídel. „Možná lidi ani netuší, co všechno se dá na grilu připravit – je tu zkrátka 100 + 40 důvodů, proč se pustit do grilování a použít prakticky vše včetně ryb, mořských plodů, zeleniny i ovoce,“ dodal Pohlreich.