Jaromír Gajdáček: Naše zdravotní
pojišťovna hradí i protonovou léčbu

Jaromír Gajdáček: Naše zdravotní
pojišťovna hradí i protonovou léčbu

23. 5. 2015

Jste spokojeni se svou zdravotní pojšťovnou? Víte určitě, že využíváte všechny služby, které vaše pojišťovna nabízí? A uvažovali jste někdy o změně pojišťovny? O tom, co nabízí svým klientům Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra, jsme si povídali s jejím generálním ředitelem Jaromírem Gajdáčkem. 

V červnu se budeme opět rozhodovat, zda změníme svoji zdravotní pojišťovnu. Proč by měli lidé přejít zrovna k vaší „dvěstějedenáctce“, pojišťovně ministerstva vnitra?

Je dobré být pojištěn u stabilní, finančně vyrovnané instituce, která není závislá na žádných půjčkách ani subvencích. U pojišťovny, u které máte jistotu, že si může dovolit zaplatit svým klientům i tu nejnákladnější zdravotní péči, u pojišťovny s celostátní působností, aby se klienti vyhnuli riziku odmítnutí zdravotní péče v jiném regionu. Toto vše ZP 211 splňuje, a proto ji s klidným svědomím doporučuji.

Je těžké se přepojistit? Co pro to musíme udělat?

Pokud budu hovořit za naši zdravotní pojišťovnu, pak stačí jediný krok – z klidu domova kliknout na počítač nebo chytrý telefon a na stránce www.211.cz vyplnit jednoduchou online přihlášku.

Říkáte, že hradíte i tu nejnákladnější zdravotní péči. Takže i protonové ozařování?

Ano. Klientům, kteří tento typ léčby potřebovali a splňovali indikační specifika, jsme dosud za protonovou terapii zaplatili 15 milionů Kč. Celkem za léčení svých klientů jsme jen v loňském roce vydali téměř 26 miliard Kč a k tomu jsme navíc 106 milionů vydali z fondu prevence. Z něj přispíváme klientům na nejrůznější očkování a vyšetření nehrazená z veřejného zdravotního pojištění, na léčebně-ozdravné pobyty chronicky nemocných dětí, na podporu dárcovství krve a další aktivity, směřující k upevnění zdraví našich klientů.

Pamatujete i na ty, kteří už jsou nemocní?

Kromě toho, že právě těmto klientům jsme loni uhradili léčbu v hodnotě zmíněných 26 miliard, nabízíme jim pomocnou ruku ještě zprostředkovaně skrze jejich lékaře. Neustále se snažíme zlepšovat komfort pro své klienty. Takže například jsme první zdravotní pojišťovna, která poskytla praktickým lékařům program, díky kterému mohou ohlídat, zda pacient nebere zbytečně moc léků nebo léky, které působí proti sobě.

Ano, o nebezpečí kombinace léků se hodně hovoří.

A nelze se tomu divit - vždyť už při užívání více než čtyř různých druhů léků současně může člověku hrozit nebezpečí poškození zdraví. Mohou násobit účinnost druhého léku, případně zvyšovat jeho nežádoucí vedlejší účinky. Riziko stoupá s každým dalším užívaným lékem a při terapii 8 léky současně je závažná interakce takřka jistá. A to jsme zjistili, že jen v naší pojišťovně nebezpečných osm druhů různých léků užívalo v průběhu roku 2012 téměř 37 000 klientů.

Jak se může ono zmiňované nebezpečí projevit?

Například pokud pacient bere lék na ředění krve a k tomu si vezme lék, který má jako vedlejší účinek také ředění krve, pak se "ředící" účinek znásobí a pacient může například i vykrvácet. Je třeba dát pozor i na kombinace antibiotik a léků na snížení cholesterolu. Rovněž při kombinaci léků proti bolesti, tzv. analgetik, bychom měli být velmi obezřetní, protože tyto léky nesmírně zatěžují játra.

A praktický lékař má tedy od vás program, který tomu zabrání?

Ano, praktický lékař, který s námi komunikuje elektronicky, získá od nás ucelený přehled o všech užívaných lécích konkrétního pacienta. Údaje o léčivech jsou spolu s preskripcí lékaře propojeny na modul automatické kontroly lékových interakcí, který je v rámci projektu pro pojištěnce ZP 211 k dispozici bezplatně. Při předepisování léku je tak lékař okamžitě upozorněn na potenciální nežádoucí lékové interakce.

Máte ještě nějakou „vychytávku“, která pomáhá vašim klientům?

Nabízíme jim bezplatně unikátní projekt Karta života. Díky němu získají průběžný přehled o tom, kolik stojí jejich zdravotní péče, kolik korun si pojišťovně účtují jejich lékaři, jaké jim provedli vyšetření a předepsali léky. Je totiž dobře, aby občané věděli, že zdraví není zadarmo, že stojí poměrně dost peněz. Navíc je podle nás dobře, když občané mají kontrolu nad lékaři, nad tím, zda náhodou pojišťovně neúčtují i výkony, které pacientům nikdy neprováděli. A za další tak mají naši klienti dokonalý a průběžný přehled o tom, jaká v posledních třech letech absolvovali vyšetření, operace, zákroky, jaké léky jim lékaři předepsali atd. To všechno je užitečné vědět. Ale Karta života toho klientům nabízí ještě mnohem více.

Jako například?

Aplikaci ZP211 mají dnes už většinou staženu v chytrém telefonu, takže si mohou například plánovat preventivní prohlídky u lékařů, najít pomocí aplikace nejbližšího lékaře v okolí a nechat se k němu navigovat. Aplikace má i SOS tlačítko pro případ nouze a řadu dalších zajímavých funkcí. Dává například stručný přehled nejzávažnějších onemocnění, případných alergií a užívaných léků pacienta, což se pak může hodit lékařům záchranné služby, kteří mají do této aplikace – pokud k tomu dá klient pojišťovny předem souhlas – přístup. To je rovněž velmi prospěšná věc, která může přispět až k záchraně života.

Tématem dneška je také nadváha a obezita. Děláte něco v boji s kily navíc?

Naše pojišťovna je známa svým sloganem Zdraví jako vášeň a člověk s nadváhou nebo už obézní, začíná mít se zdravím problémy. Takže například pořádáme akci Změním se, kde dospělým pomáháme se změnou životního stylu, se zdravým jídelníčkem i pohybem. Je mezi klienty velmi oblíbená. Také někteří praktičtí lékaři se v rámci projektu Léčebné plány soustředí na cílenou práci s lidmi s obezitou, ale i s těmi, kteří trpí vysokým krevním tlakem, diabetem a vysokou hladinou cholesterolu. Aktivit na podporu zdraví organizujeme celou řadu. Jde o to občany naučit větší zodpovědnosti za své zdraví, a pokud se to daří dělat poutavou formou,  je úspěch téměř zaručen.

Jak jste na tom s prevencí a zdravým životním stylem vy osobně?

Snažím se držet zásad, které doporučujeme svým klientům – nepřipustit si k tělu stres, což, přiznávám, je někdy opravdu nesmírně obtížné. Ve chvilkách volna, kterých sice není příliš, se snažím být na čerstvém vzduchu a trochu se hýbat. Mám rád lezení po horách, turistiku a taky se rád projedu na kole. V rámci možností volím zdravější, lehčí jídla, které ale s oblibou zapiju kvalitním vínem. To doporučuji i čtenářům vašeho magazínu. Řídím se heslem: žijme v klidu a v pohodě, ale na plný plyn.

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 45. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?