Na festival cestovatelů s názvem Kolem světa se těším každý rok. Koná se v Praze. Letos jsem se zde v rámci doprovodného programu setkala s Helenou Hoškovou, lektorkou batikování. Na začátku března zde měla svůj salonek s batikováním. Žila a studovala v Indonésii, na Jávě, a tam se naučila podstatu batikování. Nyní ji vyučuje v Praze.
A když jsem měla možnost si tuto techniku zde přímo vyzkoušet, neváhala jsem. Vytvořila jsem si poprvé v životě takovou dětskou, přírodní, nebarvenou, batikovanou dečku.
Co k tomu potřebujete?
Rozehřátý vosk, štětec nebo speciální „pera" s nádržkou, do které se nabírá již rozehřátý vosk s kterým malujete. Látku, barvivo.
A jak se maluje? Ani ne na stole, ani ne na jiné pevné podložce.
Dlaň jedné ruky otočíte vzhůru a prsty, jako byste chtěli uchopit míček.
Látku si přehodíte přes takto postavené prsty. Znamená to, že malujete na volnou látku, a tím pádem se neopaříte. Musíte dávat také pozor na správný náklon pera, hrozí vylití vařícího vosku z nádržky pera. A abych nezapomněla, dá se malovat voskem i na vajíčka!
A potom se již při malování voskem fantazii meze nekladou....:)) Malovala jsem nejdříve nejjednodušší tečky, čárky, vlnovky, kolečka, hvězdičky, srdíčka, noty, houslové klíče....a přitom mi paní lektorka vyprávěla o Indonésii....zase jiný svět. Docela jsme se skamarádily a vyměnily si kontakty.
Látka se následně máčí v barvách. Kde byl vosk, zůstane podkladová barva. Nanášení vosku a barvení se střídá a tak vzniká barevná batika.
Perům na malování se říká „čantyng" – canting = v indonéštině a tjanting = v japonštině.
Byl to hezký zážitek. Nenapadlo by mne, že se k této technice dostanu na festivalu cestovatelů. Každopádně festival doporučuji navštívit nejen kvůli batikování. Můj kurz batikování mi začíná za 14 dní...
Reportáž z festivalu Kolem světa ještě napíši, ale nějak nestíhám....ti cestovatelé byli neskuteční, i celá atmosféra festivalu! Přátelská, uvolněná, inspirující.