Máme rádi fotografování:
Úprava kolinearity

Máme rádi fotografování:
Úprava kolinearity

16. 3. 2015

Letos v lednu jsme si ukázali, jak je v Zoner PhotoStudiu snadné srovnat nakloněný horizont pomocí funkce SROVNAT HORIZONT (klávesová zkratka H), nebo bez ztráty obrazové plochy ořezem, pomocí funkce DEFORMAČNÍ MŘÍŽKA. Dnes si probereme další funkci Zoneru, a to UPRAVIT KOLINEARITU (zkratka K). Ta se nám bude hodit k narovnání svislých linií na obrázku. A jako obvykle Zoner nabízí i další způsob řešení, a to pomocí pracovní vrstvy a deformace. A protože má být o víkendu ošklivo, můžeme si tyto postupy oživit, anebo naučit. (rc)

Domy focené širokoúhlým objektivem se kácejí. Lze to prohlásit za geniální umělecký záměr, ale ne každého o tom přesvědčíte. Pak nezbývá než se pokusit o nápravu. Před deseti lety jsem tu už o tom psal, ale bylo by troufalé a pošetilé si myslet, že si to někdo bude pamatovat! Takže znovu. Zoner Photo Studio má pro nápravu kácejících se linií speciální nástroj – nabízí libovolnou nápravu svislic.


Kolinearita-text / Obr. 1) (Velký obrázek)obr. 1)

Tento obrázek jsem fotil širokoúhlým objektivem a levý palác i budovy v pozadí se kácejí. Volím tedy nástroj Úprava kolinearity (klávesa K) – mimochodem, slovo kolinearita jsem neslyšel nikdy jindy než v souvislosti se Zonerem, ale to je jistě moje chyba. Svislé linky se dají naklánět uchopením za bílé uzlové body a nastavíme je do stran, aby se kryly se současnými šikmými osami.


Kolinearita-text / Obr. 2) (Velký obrázek)obr. 2)

Pak volíme Použít a obrázek se srovná. Pokud máme nastaven automatický ořez, vypadá potom takto: Zde je vidět, že nám okraje ulítly, jsou ořezané.


Kolinearita-text / Obr. 3) (Velký obrázek)obr. 3)

Dobře to vidíme zde na detailu.


Kolinearita-text / Obr. 4) (Velký obrázek)obr. 4)

Můžeme to ale udělat jinak, abychom ta citlivá místa zachránili. Lze do udělat i v Zoneru, protože jak ví zkušený uživatel, Zoner umí pracovat s jednou vrstvou a lze v něm dělat i deformace. Nejdříve uděláme pravoúhlý výběr a volbou Ctrl+C uložíme jeho obsah ve schránce. Pak klávesou Esc výběr zrušíme a příkazem CTRL+V obsah schránky vložíme zpátky do obrázku. Vložená část tvoří vrstvu nad výchozím obrázkem (a naskočí vždy doprostřed obrázku). Vrstvu musíme spodní hranou napasovat na podkladový obrázek a potom volbou Deformace (druhá ikona zprava nad výběrem) tahem za rohové body uzpůsobíme.


Kolinearita-text / obr. 5) (Velký obrázek)obr. 5)

Teď koukám, že jsem to vlevo trochu přetáh... Ale dokud je ta vrstva aktivní, dá se napravit.


Kolinearita-text / obr. 6) (Velký obrázek)obr. 6)

Takhle vypadá výsledek. (Schody, ani vchod do oranžové budovy nedoznaly újmy, a svislice jsou srovnané.) Postup ve Photoshopu, v PS Elements a dalších editorech schopných práce s vrstvou a deformací je obdobný. Lze to udělat líp – když si naberete větší odstup a s úbytkem obrazu budete počítat už při fotografování. Anebo si kupte shiftovací objektiv, ale to je přece jen hodně drahý špás.

 

Zdroj: Digineff.cz     http://digineff.cz/art/editujeme/pok-cen-svislice-co-s-nimi.html

fotografování
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 50. týden

Blíží se vánoční svátky a s nimi návštěvy v rodinách, u známých, a také jiné společenské události. A tak si tentokrát vyzkoušíme, jaké máte znalosti z etikety.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Jak nákladné budou vaše letošní Vánoce - kolik zhruba utratíte za dárky, jídlo atd.?

Do 3 000 korun

21%

Mezi 3 000 - 6 000 Kč

19%

Mezi 6 000-10 000 Kč

20%

Přes 10 000 Kč

21%

Nevím, neumím to odhadnout

18%