Kuchařskými knihami, které jsou i osobitým dílem literárním, přivedla ke čtení a českému jazyku stovky žen. Jako jedna z prvních se začala starat o ženy a dívky, pro které organizovala výlety a kurzy vaření, během nichž jim často předčítala z českých knih.
Před 230 lety, 31. ledna 1785, se ve Všeradicích nedaleko Berouna narodila Magdalena Dobromila Rettigová, česká spisovatelka a národní buditelka, která je dnes známá hlavně díky svým receptům.
Jako dceru panského úředníka s ryze německou domácí výchovou ji přitom k lásce k češtině přivedl až manžel, o 11 let starší absolvent filozofie a práv Jan Alois Sudiprav Rettig. Její nejznámější kniha Domácí kuchařka aneb Pojednání o masitých a postních pokrmech pro dcery české a moravské poprvé vyšla v roce 1826 a již za života autorky se dočkala tří reedic. Ač její proslulé "vraž do toho tucet vajec" může vyvolat dojem nezdravé výživy či plýtvání potravinami, opak byl pravdou. Rettigová platila za vzor dobré hospodyně.
Rettigová byla ve své době váženou osobností. Její život dokonce popsal Alois Jirásek v tehdy oblíbené veselohře Magdalena Dobromila Rettigová. Rettigovou na pódiu Národního divadla bravurně zahrála herecká hvězda své doby Růžena Nasková, která podle jejích kolegyň Rettigovou připomínala nejen vzhledem, ale i moudrostí, vzdělaností, vlastenectvím a humorem.
Rettigová zemřela ve všeobecné vážnosti 5. srpna 1845 v Litomyšli.