Inteligentnější lidé víc trpí úzkostí

Inteligentnější lidé víc trpí úzkostí

27. 1. 2015

Přemýšlíte příliš, hloubáte o tom, co se stalo, či jste znepokojeni událostmi minulými, současnými i budoucími? To jsou společné znaky pro ty, kdo žijí v neustálém stavu úzkosti. Takové stavy mívají často negativní dopady a provázejí je intenzivní nepříjemné pocity, které zažívají nejen tyto osoby, ale i lidé z jejich okolí.

Vědci v Kanadě na základě sledování skupiny 126 lidí ukázali, že ti, kdo často hloubají o životě a strachují se, mají v průměru vyšší inteligenci než ti, kdo žijí v míru se sebou samým a kontrolují své emoce. Touto inteligencí se myslí lingvistická a verbální, čili schopnost snadno hovořit a psát za používání správných pojmů, umění vysvětlovat a přesvědčovat, vyučovat a ovládat skladbu a praktické užití jazyka, často provázené schopností humoristického využití slov. 

Vyšší IQ, více starostí

Badatelé z Lakeheadské univerzity ve státě Ontario podrobili studenty testu inteligence a zároveň je nechali vyplnit různé dotazníky, na jejichž základě stanovili úroveň úzkosti, deprese, strachu a toho, do jaké míry mají tendenci neustále hloubat nad minulými a budoucími událostmi. Jde o druhy chování, které rozpoutávají hyperaktivitu, pokud jde o poznávací schopnosti, a často tomu, kdo jimi trpí, přinášejí negativní pocity. 

Výsledky byly jasné: čím větší vykazoval student známky znepokojení a čím více se zaobíral přemítáním nad minulostí, přítomností či budoucností, tím lepší měl výsledky v testech verbální inteligence. Stejná souvislost se ukázala i v případě deprese: kdo vykazoval známky spojované s touto psychickou chorobou, měl vynikající výsledky v testech lingvistické inteligence. 

„Tedy ten, kdo příliš přemítá a trpí úzkostmi, má zase výhodu ve vyšší inteligenci, která mu přináší lepší schopnost analýzy ve srovnání s ostatními,“ řekl jeden z autorů výzkumu pro vědecký časopis Personality and Individual Differences. 

Předvídat, ale s mírou

Jinými slovy asi platí, že jednodušší lidé mívají jednodušší život, protože si věci příliš nepřipouštějí.

„Je pravděpodobné, že jednotlivci s vyšší lingvistickou a verbální inteligencí jsou schopnější podrobně analyzovat současné a budoucí události a že právě tato jejich vlastnost vede k tomu, že o nich neustále přemítají,“ napsali vědci. 

Za tímto chováním se podle vědců možná skrývá vlastnost zděděná po předcích: právě takový přístup umožnil v určitém smyslu našim předkům přežít, když dokázali předvídat nebezpečí díky pocitům znepokojení a úzkosti. 

Tendence k úzkostem a negativním myšlenkám je však třeba mít pod kontrolou. Jinak může po delší době podle vědců takové chování vést ke snížení imunity a vystavit takovou osobu různým depresím a dalším chorobám.

inteligence
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 50. týden

Blíží se vánoční svátky a s nimi návštěvy v rodinách, u známých, a také jiné společenské události. A tak si tentokrát vyzkoušíme, jaké máte znalosti z etikety.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Jak nákladné budou vaše letošní Vánoce - kolik zhruba utratíte za dárky, jídlo atd.?

Do 3 000 korun

21%

Mezi 3 000 - 6 000 Kč

19%

Mezi 6 000-10 000 Kč

20%

Přes 10 000 Kč

21%

Nevím, neumím to odhadnout

18%