Slavná díla českých surrealistů Jindřicha Štyrského a Toyen budou od čtvrtka do 1. února vystavena v pražské galerii Mánes. Obrazy zapůjčené z francouzské sbírky Géraldiny Galateauové představí v Mánesu galerie Adolf Loos Apartment and Gallery. Výstavu pořádá při příležitosti otevření malé výstavní síně v Mánesu, který celý prošel rekonstrukcí, a také jako připomínku 80. výročí první výstavy Skupiny surrealistů v ČSR.
Do Mánesa se tak po 80 letech vracejí díla, jako třeba Štyrského Člověk sépie z roku 1934. Ze stejného roku je s ním související dílo malířky Toyen Magnetová žena či Štyrského Tekutá panenka. V Česku jde o velmi známé práce, například Štyrského malba Člověk sépie byla před osmi lety použita na přebalu autorovy monografie. "Vzhledem ke komornímu charakteru výstavy a pojistné hodnotě děl bude vstup na přehlídku kapacitně omezen," uvedl Vladimír Lekeš, majitel pořádající Adolf Loos Apartment and Gallery. Obrazy Toyen a Štyrského patří k nejdráže prodávaným dílům na tuzemských aukcích.
Když roku 1924 vyšel ve Francii Manifest surrealismu, českých umělců se příliš nedotkl, jejich kontakty s francouzskou scénou tehdy ještě nebyly příliš těsné. Ty první vznikly roku 1925, kdy Jindřich Štyrský a Toyen navštívili 1. výstavu surrealismu v pařížské galerii Pierre. Postupně se o surrealismu začalo psát a začali se mu věnovat i další umělci. Skupina surrealistů v Československu byla založena v roce 1934, vedle Štyrského a Toyen do ní patřili také František Muzika, Vincenc Makovský, Karel Teige, Vítězslav Nezval, Konstantin Biebl či Jaroslav Ježek. Roku 1938 ji Nezval rozpustil.