Lidice: Bylo to zrůdné memento
totalitní moci, přiznávají Němci

Lidice: Bylo to zrůdné memento
totalitní moci, přiznávají Němci

9. 6. 2012

Do druhé světové války byly Lidice jen obyčejnou vískou na Kladensku. Vše se ale změnilo před 70 lety. Desátého června roku 1942 byla vesnice obklíčena gestapem, její obyvatelé popraveni nebo deportováni do koncentračních táborů. Nakonec byly Lidice srovnány se zemí. Jejich vyhlazení bylo jednou z nacistických odpovědí na atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Rozzuřený vůdce Adolf Hitler požadoval exemplární trest a Lidice byly vybrány spíše náhodou. Na počátku celé tragédie byl zadržený dopis, v němž se jistý Josef Říha snažil ukončit mimomanželský vztah s dělnicí Annou Maruščákovou. Říha napsal dopis tak, aby utvrdil svoji milou v domnění, že je odbojářem, který musí kvůli své činnosti zmizet. Přestože výslechy ani domovní prohlídky neprokázaly nic, co by Lidice s atentátem spojovalo, vydal Hitler rozkaz vymazat je z mapy.

Přímo na místě bylo zastřeleno 173 mužů a chlapců starších 15 let. Ženy byly odvlečeny do koncentračního tábora v Ravensbrücku, děti deportovány k "rasovému zkoumání". Válku jich přežilo jen šestnáct. Oběťmi nacistického vraždění se stalo celkem 340 lidických obyvatel.

Traumatizované Německo, které se po válce postupně proměnilo v ekonomickou i demokratickou oporu celé Evropy, si uvědomuje historickou zodpovědnost za masakry v Lidicích a poté v Ležákách a svoji lítost neskrývá.

 „Vážený pane prezidente, myšlenka na opovrženíhodné teroristické činy z Lidic a Ležáků mne naplňuje hlubokým zármutkem a studem. Německo si je vědomo své historické odpovědnosti,“ napsal německý prezident Joachim Gauck v omluvném dopise Václavu Klausovi. „Máme však i naději, protože Němci a Češi jsou dnes partnery a přáteli ve svobodné Evropě, která se cítí být zavázaná lidským právům a svobodě,“ dodal Gauck.

Výběr reakcí německých
představitelů k Lidicím

* Spolkový kancléř Helmut Kohl navštívil Lidice v roce 1988, tedy ještě v době komunistického režimu v Československu. Tehdy řekl, že jeho návštěva v Lidicích, v místech, která připomínají hrůzné barbarství minulosti, má být symbolem zcela nových vztahů mezi oběma státy.

* Německý ministr zahraničí Joschka Fischer v roce 2002 zdůraznil, že jeho země nikdy nezapomene na Lidice a další zločiny spáchané nacisty ve jménu Německa. Zároveň odmítl princip kolektivní viny, který Německo vidí v poválečném odsunu Němců.

* V listopadu 2010 se k německé okupaci vyjádřil německý prezident Christian Wulff. „Němci způsobili Čechům v době okupace nevýslovné utrpení a nikdy na to nesmějí zapomenout,“ řekl v reakci na debatu o poválečných osudech Němců v bývalém Československu.

* V dopise, který k 70. výročí vyhlazení Lidic a Ležáků obdržel český prezident Václav Klaus, se jeho německý protějšek Joachim Gauck vyjádřil, že myšlenka na opovrženíhodné teroristické činy z obou obcí jej naplňuje hlubokým zármutkem a studem. Gauck také vyjádřil obdiv nad odvahou československých výsadkářů, kteří spáchali atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

válka výročí
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 51. týden

Advent a vánoční zvyky v Česku i ve světě. To bude tématem vědomostního kvízu tohoto týdne.