Oči na vlastní oči

Oči na vlastní oči

13. 3. 2014

Někomu možná bude naskakovat při dalších slovech husí kůže, ale byl jsem velmi zvídavý a na katedře anatomie jsem se dostal až k pitvání lidských očí. Měli jich tam v laboratořích velké množství uložených ve formalínu. Tam jsem na vlastní oči viděl neuvěřitelnou jemnost vnitřního uspořádání lidského oka. Ne jen na velkých nástěnných obrazech nebo zvětšených barevných modelech z plastu. Na fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy jsme měli tvrdé dva semestry přednášek a cvičení  z anatomie lidského těla. Shodou okolností mi asistenti navrhli, abych vedl praktické semináře pro další posluchače, za které budu i placen jako SVS (studentská vědecká síla). Tak proč nespojit zajímavou pedagogickou praxi se slušně placenou brigádou bez nutnosti dojíždění.

Výuka posluchačů a zasloužilých sportovců.

Další čtyři semestry jsem procvičoval znalosti posluchačů na skutečných kostech a svalech ve sbírkách fakulty. Možná to někomu bude znít podivně, ale občas jsem musel ukazovat i vnitřní uspořádání oka. Nebudu úmyslně popisovat detaily, protože některé studentky málem omdlévaly. Ale bylo to velmi zajímavé. Lidská oční čočka je o něco větší než čočka v oku králíka nebo kapra. Dnes jen žasnu jaké operace provádějí oční chirurgové a jak mohou lidem zlepšit vidění. Také brýle a další optické pomůcky se stále zdokonalují. Od kontaktních řoček až po bifokální brýle a jiné vynálezy.

Návaznost na studium optiky na průmyslovce

Když jsem byl malý kluk, tak mi připadalo neuvěřitelné, že delší trubička dalekohledu umožňuje vidět zblízka vzdálené předměty . Například na vlastní oči jsem viděl krátery na Měsíci a malý prstenec u Saturnu. V knížkách to vypadá jinak. Stejně tak krátký mikroskop ukazoval pohyb malých prvoků v kapce vody. Obraz objektivu se jen zvětší okulárem jako lupou a je to. Měl jsem zájem se dozvědět víc, a tak jsem se po základní škole přihlásil na střední průmyslovou školu strojnickou se zaměřením na jemnou mechaniku a optiku v Praze – Karlíně. Tam jsme vedle soustružení na soustruhu a frézování součástek i ručně brousili skleněné čočky z kostky optického skla.  Pak jsme si propočítali a sestavili vlastní jednoduché dalekohledy. To všechno jsme si zkusili a viděli na vlastní oči výsledek naší práce.  Bohužel v rámci RVHP (Rady vzájemné hospodářské pomoci) byla převedena většina optické výroby z tehdejšího Československa do NDR, kde byla firma Zeiss Jena.  A tak jsem po maturitě raději šel studovat obor učitelství na fakultě tělesné výchovy a sportu.

Fotografování a nahrávání videa

Optika mi zůstala jako hezký koníček, ale dnešní optické soustavy čoček fotoaparátů a kamer jsou již tak složité, že jim nerozumím a jen tuším, jak to funguje. A tak stejně jako ostatní lidé na i60-ce jsem jen uživatelem složité moderní optiky, kterou řídí elektronika.  Je  to jen na nás,  do jak kvalitního fotoaparátu chceme investovat. Sami rozhodneme  jaké záběry z našeho okolí si vybereme. To  co vidíme na vlastní oči fotografujeme, a pak naše záběry mohou potěšit i jiné lidi z našeho okolí nebo návštěvníky internetu. Případně i na výstavách jak uvedla poslední vítězka fotografické soutěže.  Tak hlavně ať nám ještě dobře slouží zrak a můžeme vidět ještě hodně krásy okolo nás. Ať si je užijeme na vlastní oči.

oči
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 2. týden

Kam letos vycestovat - doopravdy, anebo jen virtuálně? Tématem kvízu tohoto týdne budou známé i méně známé turistické destinace z celého světa.